Relacje inwestorskie w dużych spółkach

Na stronie parkiet.com/ankieta trwa badanie relacji inwestorskich firm z WIG30, zorganizowane przez „Parkiet" i Izbę Domów Maklerskich. W międzyczasie zapytaliśmy emitentów, jak i kim prowadzą działania IR, o co najczęściej pytają inwestorzy, ...

Aktualizacja: 19.01.2016 00:17 Publikacja: 18.01.2016 15:00

Relacje inwestorskie w dużych spółkach

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Dobra komunikacja spółki z otoczeniem (m.in. inwestorami, analitykami, mediami) to jeden z kluczy do sukcesu na rynku kapitałowym. Dlatego postanowiliśmy lepiej poznać działy relacji inwestorskich największych spółek z GPW i sprawdzić, jak one działają. Wysłaliśmy do przedstawicieli działów relacji inwestorskich z WIG30 krótkie ankiety dotyczące ich działalności. Odpowiedzi udzieliło 18 z 30 spółek. Martwi fakt, że aż 12 spółek nie odesłało ankiety z odpowiedziami. W tym miejscu należy chyba przypomnieć, że media również są uczestnikiem relacji inwestorskich.

Większość działa samodzielnie

Pierwsze dwa pytania w ankiecie dotyczyły struktury działów relacji inwestorskich w poszczególnych firmach. A dokładniej – spółki odpowiadały, czy korzystają z pomocy zewnętrznych podmiotów wyspecjalizowanych w świadczeniu usług IR (investor relations) oraz ile osób zatrudnionych jest w celu prowadzenia relacji inwestorskich w danej spółce.

Z ankiet jasno wynika, że spółki o największej kapitalizacji w zdecydowanej większości samodzielnie realizują zadania z zakresu relacji inwestorskich. 13 z 18 spółek zadeklarowało, że relacje inwestorskie prowadzi samodzielnie przez specjalnie powołane w tym celu departamenty.

Jeśli chodzi o liczebność działów IR w spółkach z WIG30, to najczęściej składają się one z dwóch–trzech osób (w dziewięciu ankietach pojawiła się jedna z tych odpowiedzi). Jednak są też firmy mające bardziej rozbudowane osobowo działy relacji inwestorskich: PKO BP (sześć osób), Orange (pięć), PZU (cztery), Cyfrowy Polsat (cztery), KGHM (cztery).

Są też spółki, które choć mają własne działy IR, to wspierają się również podmiotami zewnętrznymi. Przykładowo Energa w przesłanej odpowiedzi zaznaczyła, że prowadzi relacje inwestorskie przy wsparciu jednej z agencji IR.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w Grupie Azoty. – Relacje inwestorskie prowadzimy zasadniczo samodzielnie, korzystając ze wsparcia zewnętrznych agencji PR czy IR doraźnie w ramach realizacji określonych projektów, stale korzystamy natomiast z obsługi prawnej – wyjaśnia Joanna Barnaś, kierownik zespołu relacji inwestorskich w Grupie Azoty.

Podobnie jest w KGHM, gdzie jedynie dodatkowe działania realizowane są przy wsparciu zewnętrznej agencji.

Z kolei LPP nie posiada w strukturach działu IR i korzysta jedynie z firmy doradczej.

Poznaj spółkę

Do podstawowego zadania każdego działu relacji inwestorskich należy przede wszystkim udzielanie informacji inwestorom. O co więc pytają oni najczęściej? Po analizie przesłanych ankiet na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim kwestia dywidendy. Inwestorzy pytają, czy spółka ma w ogóle zamiar wypłaty dywidendy, a w przypadku firm, które ją zadeklarowały, przesyłane są zapytania o terminy związane z jej wypłatą.

Inwestorzy indywidualni, podobnie jak instytucjonalni, często chcą również lepiej zrozumieć biznes prowadzony przez daną spółkę. – W przypadku PZU pytania najczęściej dotyczą działalności ubezpieczeniowej i inwestycyjnej, osiąganych wyników, trendów rynkowych, perspektyw rozwoju branży i spółki oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na działalność i wyniki PZU. Ostatnio mieliśmy wiele pytań w związku z przeprowadzonym splitem akcji – mówi Piotr Wiśniewski, kierownik zespołu relacji inwestorskich PZU.

O sprawy związane z biznesem spółki często pytana jest również Bogdanka. Paweł Bielski, kierownik działu relacji inwestorskich Bogdanki, podkreśla, że inwestorzy w pierwszej kolejności dopytują o perspektywy rynku węgla, o to, jak idą negocjacje z klientami, jaki jest poziom zakontraktowania, jakiego spółka spodziewa się wydobycia i czy wszystko idzie zgodnie z planem.

W CCC również często pojawiają się zapytania inwestorów o plany średnio- i krótkookresowe. Podobnie jest w Grupie Azoty. – Dużym zainteresowaniem cieszą się szczegóły realizacji strategii, planów dalszego rozwoju, zamierzenia inwestycyjne i akwizycyjne – wymienia Joanna Barnaś.

Kolejne pytania inwestorów

Jakie są jeszcze zapytania? – Inwestorzy indywidualni zadają również pytania formalne związane z uczestnictwem w walnym zgromadzeniu – mówi Monika Floriańczyk z departamentu komunikacji korporacyjnej PKO BP.

Z kolei Jan Domański, dyrektor ds. relacji inwestorskich Grupy Eurocash, podkreśla, że w ich przypadku inwestorzy indywidualni najczęściej zgłaszają się z pytaniami dotyczącymi sprawozdań finansowych.

– Inwestorzy pytają również o sposób wynagradzania kadry menedżerskiej, działalność spółki w okolicy ich zamieszkania, nowe inwestycje, dezinwestycje, kadencję rady nadzorczej, strukturę akcjonariatu spółki, działalność CSR, analityków czy statut. Dodatkowo zagraniczni inwestorzy proszą o przesłanie wydrukowanego raportu rocznego z poszczególnych lat – dodaje do listy zapytań inwestorskich Weronika Zając, specjalista ds. relacji inwestorskich w PGNiG.

Zdarzają się zapytania techniczne. – Przykładowo: gdzie na stronie banku znajduje się konkretna informacja. Spektrum pytań zadawanych przez inwestorów instytucjonalnych jest diametralnie inne. Są to pytania o strategię, otoczenie, regulacje, produkty – tłumaczy Monika Kobylińska, dyrektor biura relacji inwestorskich w ING Banku Śląskim.

– Ze względu na to, że wśród inwestorów indywidualnych są pracownicy PKP Cargo, część pytań dotyczy kwestii związanych z akcjami pracowniczymi – dodaje Marcin Wyszyński z biura relacji inwestorskich PKP Cargo.

Z kolei Katarzyna Nitka, specjalista ds. relacji inwestorskich w Grupie Energa, mówi, że zdarzają się również pytania dotyczące kształtowania się kursu akcji.

[email protected]

Spółki z WIG30, które odpowiedziały na ankietę

PKN ORLEN ¶ PKO BP ¶ PZU ¶ BZ WBK ¶ PGNIG ¶ KGHM ¶ LPP ¶ CYFROWY POLSAT ¶ GRUPA AZOTY ¶ ORANGE ¶ EUROCASH ¶ ING ¶ CCC ¶ TAURON ¶ ENERGA ¶ SYNTHOS ¶ PKP CARGO ¶ BOGDANKA ¶ PGE

Spółki w media społecznościowych

Media społecznościowe odgrywają ważną rolę w życiu coraz większej liczby Polaków. Doszło już nawet do tego, że pracodawcom nie przeszkadza, gdy pracownicy korzystają z Facebooka lub Twittera podczas pracy (oczywiście, jeśli terminowo wykonują swoje obowiązki). Bywa nawet, że informacje publikowane przez ekonomistów, analityków i media na Facebooku i Twitterze (lub blogu czy też vlogu) pomagają w pracy, zwłaszcza gdy jest ona związana z rynkiem kapitałowym.

Wydaje się, że wykorzystanie mediów społecznościowych to również przyszłość relacji inwestorskich. Dzięki nim łatwiej dotrzeć do osób zainteresowanych spółką. Zapytaliśmy więc spółki i o ten aspekt – czy korzystają z mediów społecznościowych przy realizacji relacji inwestorskich?

Na początku warto podkreślić, że sam fakt posiadania przez spółkę konta na Facebooku i Twitterze nie oznacza, że jest ono wykorzystywane do działań z zakresu relacji inwestorskich. W przypadku kilku spółek (np. Bogdanki) profil na FB jest prowadzony przez spółkę, ale za jego działanie odpowiadają specjaliści od marketingu.

Podobnie jest w PKP Cargo. – W spółce nie istnieje polityka wykorzystywania kanałów społecznościowych do prowadzenia relacji inwestorskich, lecz równocześnie aktywność w mediach społecznościowych dotyka niektórych obszarów tych relacji. Przykład: z profilu na Twitterze, który ma charakter biznesowy i jest skierowany głównie do dziennikarzy i liderów opinii, korzystają także inwestorzy – mówi Marcin Wyszyński, zajmujący się relacjami inwestorskimi w PKP Cargo.

W większości ankiet działy inwestorskie poinformowały jednak, że jeszcze nie korzystają z mediów społecznościowych przy realizacji zadań IR. Część spółek (tj. KGHM) zaznacza, że analizuje przydatność narzędzi, jakimi są media społecznościowe, w zakresie kontaktów z inwestorami.

Są jednak firmy, które już teraz coraz częściej korzystają z tego środka przekazywania informacji. Przykładowo zespół relacji inwestorskich PZU zamieszcza na Twitterze informacje o wydarzeniach finansowych i korporacyjnych.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku PKO BP, który ma konto na Facebooku i Twitterze. – Ten kanał komunikacji jest wykorzystywany m.in. do bieżącego przekazywania aktualności i informacji o działalności banku oraz aktywnego komunikowania się z rynkiem i klientami – tłumaczy Monika Floriańczyk z PKO BP.

PKO BP zwraca też uwagę na dodatkowy profil na Twitterze – Centrum Analiz (@Analizy_PKOBP). Za pośrednictwem tego profilu promowane są raporty, analizy i rekomendacje analityków banku dotyczące gospodarki i giełdy.

Nie tylko Facebook i Twitter

Przykładowo w Tauronie do relacji inwestorskich wykorzystywany jest kanał YouTube, na którym zamieszczane są relacje z ważnych dla inwestorów wydarzeń: konferencji wynikowych, obrad walnego zgromadzenia oraz komentarze zarządu do wyników.

Podobnie jest w Grupie Azoty, ale najczęściej spółka korzysta z Twittera. – Publikowane są tam informacje dotyczące wszystkich spółek z Grupy Azoty, w tym relacje z konferencji wynikowych czy branżowych, aktualności i powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach – mówi Joanna Barnaś, kierownik zespołu relacji inwestorskich w Grupie Azoty.

Orlen poza tym, że jest aktywny na Twitterze, dodatkowo za pośrednictwem aplikacji Periscope transmituje na żywo fragmenty konferencji medialnych organizowanych przy okazji ważnych wydarzeń z życia spółki. Prowadzi też blog ekspercki głównego ekonomisty spółki.

Firmy z WIG30 zaczynają wykorzystywać też portale społecznościowe do odpowiedzi na pytania inwestorów. – Nie obserwujemy jednak wielkiej aktywności w kontekście komunikacji z inwestorami – mówi Monika Kobylińska, dyrektor biura relacji inwestorskich w ING Banku Śląskim. SAŁ

Opinia: Jak wypadły spółki z WIG30 w ostatniej edycji konkursu Złota Strona Emitenta?

Piotr Biernacki, dyrektor strategiczny, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Najwięksi emitenci notowani na warszawskiej giełdzie są jedną z dwóch grup spółek (poza spółkami średniej wielkości), które w ostatniej edycji konkursu Złota Strona Emitenta poprawiły wyniki. Średnia ocena grupy spółek dużych wzrosła z 33,9 pkt w 2014 r. do 34,3 pkt w 2015 r. w I etapie konkursu. W ostatniej edycji konkursu ZSE wyraźnie wzrósł odsetek dużych spółek, które stosują nowoczesne narzędzia komunikacji, takie jak media społecznościowe, transmisje online lub czaty. Już 2/3 największych emitentów wykorzystuje w komunikacji z inwestorami takie media, jak blogi, mikroblogi lub portale społecznościowe. Dla porównania, dwa lata temu odsetek takich spółek wynosił zaledwie 29 proc. Niepokojący jest natomiast fakt, że pogorszyła się jakość komunikacji dwustronnej prowadzonej przez największe spółki z inwestorami. W nielicznym gronie emitentów należących do WIG30 znalazły się aż trzy podmioty, które nie odpowiadają w ogóle na pytania inwestorów. Jednocześnie jedynie 48 proc. spółek z tej grupy odpowiada na wszystkie pytania. Są to wyniki o wiele lepsze niż średnie dla całej populacji, wśród której zaledwie 11 proc. spółek odpowiada na wszystkie pytania inwestorów, a aż 42 proc. nie odpowiada na żadne. Kwestia aktywnej, dwustronnej komunikacji spółek z inwestorami będzie zyskiwała na znaczeniu w najbliższym czasie, m.in. ze względu na obowiązujące od 3 lipca 2016 r. przepisy Market Abuse Regulation. Przepisy tego unijnego rozporządzenia w istotnym stopniu podkreślają konieczność uwzględniania przez spółki w prowadzonej komunikacji potrzeb informacyjnych inwestorów. SAŁ

Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie
Parkiet PLUS
Impuls inwestycji wygasł, ale w 2025 r. znów się pojawi
Parkiet PLUS
Jak kryptobiznes wygrał wybory prezydenckie w USA
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Szalona struktura polskiego wzrostu
Parkiet PLUS
Warszawska giełda chce być piękniejsza i bogatsza