Wielu inwestorów z utęsknieniem wypatruje zwyżek na GPW. Czy jest szansa na pozytywną końcówkę roku?
W krótkim czasie perspektywy naszego rynku wyglądają optymistycznie. Napływ negatywnych informacji w tym roku został zdyskontowany, dlatego możemy mówić o pewnym przesileniu na rynku. Z moich obserwacji wynika, że rynek obecnie zaczyna szukać pretekstu do odbicia. Każda sprzyjająca okazja jest wykorzystywana do nadrabiania zaległości wobec innych parkietów.
Kluczowy wpływ na obecny stan nastrojów na giełdach wywarły amerykańskie wybory. Pierwsze zaskoczenie wygraną kontrowersyjnego Donalda Trumpa już minęło i nie sposób nie zauważyć, że wielu inwestorów poczuło ulgę. Nie ma już tej niepewności na giełdach, która była przed wyborami. W rezultacie obserwujemy podobny efekt, jaki wystąpił po referendum w sprawie Brexitu, gdy po krótkiej przecenie indeksy giełdowe powróciły do kontynuacji pozytywnego trendu. Zakładam, że przed giełdami jeden lub dwa miesiące bez większych niepokojów, co powinno się przełożyć na pozytywne zachowanie światowych indeksów.
Nieoczekiwana wygrana Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach po początkowym zaskoczeniu jest pozytywnie odbierana przez rynek. Amerykańskie indeksy wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Skąd ten optymizm?
Pozytywne zachowanie indeksów giełdowych i wzrost kursu dolara to pochodna dużych oczekiwań związanych z zapowiadaną przez Trumpa stymulacją fiskalną i relokacją kapitału wewnątrz gospodarki USA. Inwestorzy wychodzą z założenia, że uruchomienie programów fiskalnych i nacisk na protekcjonizm handlowy przełoży się na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w USA w 2017 r. i kolejnych latach, co znajdzie też odzwierciedlenie w wynikach amerykańskich spółek. Kolejnym elementem jest wpływ zapowiedzianej stymulacji na oczekiwania proinflacyjne oraz, co się z tym wiąże – szybszą prognozowaną ścieżkę podwyżek stopy Fed. Kwestią pomijaną przez inwestorów jest to, które z tych zapowiedzi nowa administracja będzie w stanie przeforsować i jakie będą koszty zarówno polityczne, jak i finansowe tych wszystkich zapowiedzianych działań.