Od początku 2017 r. WIG zyskał 18 proc., z czego niespełna 6 proc. w II kwartale. Wbrew pozorom w ostatnich miesiącach wypracowanie wysokiej stopy zwrotu na GPW wcale nie było prostym zadaniem z uwagi na dużą chwiejność notowań poszczególnych emitentów. Widać to również w naszym portfelu dywidendowym. Z pięciu biur maklerskich tylko jednemu udało się wygrać z rynkiem. Było to Millennium DM, którego wskazania przyniosły średnio 6,6-proc. zysk. Niedaleko za nim uplasowały się Haitong Bank i Raiffeisen Brokers. Średnio nasz portfel przyniósł 4-proc. stopę zwrotu, a więc o 2 pkt proc. przegrał z rynkiem.
W ujęciu narastającym w 2017 r. liderem jest Haitong Bank (rozmowa z szefem działu analiz obok) z niemal 22-proc. wynikiem, a więc o 4 pkt proc. przewyższającym dynamikę WIG w tym okresie.
Warto patrzeć długoterminowo
W przypadku niektórych inwestycji stopę zwrotu w II kwartale podniosły dywidendy, które uwzględniamy wraz z momentem przyznania prawa do wypłaty. Jednak w większości przypadków decyzje o dywidendzie zapadały dopiero podczas czerwcowych walnych zgromadzeń. Można zatem śmiało założyć, że pozytywny wpływ dywidend zobaczymy wyraźniej, gdy będziemy analizować wyniki trwającego właśnie kwartału. W II kwartale trudno wskazać ewidentną gwiazdę, ale na wyróżnienie zasługują m.in. Atende (+17 proc. z uwzględnieniem dywidendy) i Vigo Systems (+20 proc. z dywidendą). Tę pierwszą do swojego portfela wytypował Millennium DM. Nieźle poradziły sobie też jego pozostałe wskazania: Gekoplast, Robyg, Alumetal i Uniwheels. Pod kreską był natomiast Polwax. Z kolei wytypowanie Vigo było zasługą DM BDM, ale inne jego wskazania poradziły sobie gorzej niż szeroki rynek.
Już na początku roku kilka biur maklerskich postawiło na spółkę Robyg i nie żałowały tej decyzji, bo w I kwartale jej akcje zyskały ponad 10 proc., a w drugim kontynuowały zwyżkę, co podbiło stopy zwrotu portfeli Raiffeisena, Haitong Banku oraz Millennium DM. Spółką chętnie wskazywaną w tym roku przez analityków jest też Alumetal, który w II kwartale poradził sobie całkiem dobrze – szczególnie jeśli uwzględnimy dywidendę, która na konta akcjonariuszy trafiła już w minionym miesiącu.
Ze wskazań ekspertów wynika, że preferują oni inwestycje długoterminowe, i rzeczywiście większość okazuje się trafiona. Przykładem może być nie tylko Robyg, ale również wspomniane już Atende i Vigo Systems, które poszczególni brokerzy mieli w portfelu od początku roku i również w I kwartale przyniosły im ponadprzeciętną stopę zwrotu.