Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W miniony czwartek, równo tydzień po pierwszym poważniejszym spadku indeksów, na nowojorskim parkiecie doszło do kolejnego tąpnięcia. Objęło ono wszystkie bez wyjątku wskaźniki, sygnalizując rosnącą niechęć do posiadania akcji. O ile w przypadku pierwszego załamania można było jednoznacznie zidentyfikować przyczynę strachu, o tyle obecnie trudno wskazać racjonalny powód niepokoju. W większości komentarzy podkreśla się rolę kolejnej kontrowersyjnej wypowiedzi Donalda Trumpa w kwestii wydarzeń w Charlottesville, budzącej powszechnie wyrażaną dezaprobatę i stawiającej pod znakiem zapytania jego zdolność do sprawowania urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w szczególności do przeprowadzenia zapowiadanych reform. Jako dodatkowy czynnik wskazuje się tragiczne wydarzenia w Barcelonie. Jednak poprzednio zamachy terrorystyczne nie wywoływały silnych reakcji na giełdach, a do ekscentrycznych zachowań Trumpa zdołano się już nieco przyzwyczaić. Co prawda rezygnacja jego doradców ekonomicznych i w konsekwencji rozwiązanie zespołów, w których zasiadali, jest poważnym sygnałem zniecierpliwienia przedstawicieli biznesu i zdecydowanie nie przybliża perspektywy podjęcia i tak już mocno opóźnionych działań, mających zmienić system podatkowy i uruchamiających program inwestycji infrastrukturalnych, ale nie aż tak poważnym, by sądzić, że nie zostaną one zrealizowane. Skoro poważne zagrożenie konfliktem zbrojnym z Koreą Północną uznano jedynie za pretekst do spadku indeksów, to ostatnie wydarzenia tym bardziej zasługują na takie traktowanie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.