Albert Edwards: O przyjemności słuchania zaciętego zegara

Permanentne niedźwiedzie w rodzaju Alberta Edwardsa, nieustannie przestrzegające przed rynkową katastrofą, celnie diagnozują naturę współczesnego systemu finansowego. I dlatego warto ich czasem posłuchać.

Publikacja: 27.09.2017 11:24

Albert Edwards, strateg rynkowy Societe Generale Corporate and Investment Bank, od 20 lat konsekwent

Albert Edwards, strateg rynkowy Societe Generale Corporate and Investment Bank, od 20 lat konsekwentnie przestrzega przed konsekwencjami „epoki lodowcowej”, w której tkwi światowa gospodarka.

Foto: Archiwum

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę – tym powiedzeniem najczęściej dyskredytuje się analityków o niezmiennych poglądach na rynek i gospodarkę, niezależnie od tego, czy są niepoprawnymi optymistami czy permanentnymi pesymistami. Niesłusznie. Ci spośród niereformowalnych byków i niedźwiedzi, którzy formułują jednoznaczne prognozy dotyczące np. terminu zakończenia hossy, są weryfikowani przez rzeczywistość. Albo mają rację, albo nie. Analityków, których „stała śpiewka" jest bardziej ogólnikowa, też można rozliczyć, choć jest to trudniejsze. Kluczowe są argumenty, które stoją za ich przewidywaniami. Kasandrom, które wieszczyły USA kryzys walutowy z powodu ich permanentnego deficytu na rachunku obrotów bieżących, historia wbrew pozorom wcale nie przyznała w latach 2007–2009 racji. Owszem, kryzys wystąpił, ale miał inne przyczyny i przebieg, niż oczekiwał np. Nouriel Roubini. A dolar, postrzegany przez inwestorów jako bezpieczna przystań, wyraźnie się wtedy umocnił. Zafiksowanych analityków trzeba więc słuchać uważnie, większą wagę przykładając do tego, jak diagnozują rynkową i gospodarczą rzeczywistość, niż do ich przewidywań. Te ostatnie z praktycznego punktu widzenia i tak są zwykle mało przydatne, bo nie mają określonej daty ważności.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy