Spółki walczą o wyższe marże

Giełda › Nie brakuje firm, które skutecznie radzą sobie z presją kosztów, wprowadzając podwyżki cen czy przycinając wydatki w innych obszarach działalności.

Publikacja: 23.09.2018 17:30

Spółki walczą o wyższe marże

Foto: Bloomberg

Zmartwieniem wielu spółek z warszawskiego parkietu są rosnące koszty, za którymi nie nadąża wzrost przychodów, co negatywnie odbija się na ich rentowności. Głównymi powodami presji na marże są wzrost płac oraz wyższe ceny surowców.

Podwyżki ratunkiem

Dino utrzymuje marże mimo niekorzystnego wpływu wzrostu wynagrodzeń. Właściciel sieci supermarketów

Dino utrzymuje marże mimo niekorzystnego wpływu wzrostu wynagrodzeń. Właściciel sieci supermarketów w imponującym tempie poprawia wyniki, co jest efektem rozwoju organicznego i wzrostu sprzedaży porównywalnej w sklepach. Spółka korzysta też z silnej krajowej konsumpcji.

GG Parkiet

Spółki z różnym efektem starają się ograniczać wpływ niekorzystnych czynników na prowadzoną działalność. – W momencie rosnącej presji kosztowej najlepiej poradzą sobie podmioty mające łatwość przenoszenia tych kosztów na odbiorców, na przykład zawartą w formułach cenowych, co z powodzeniem stosują Kęty w przypadku aluminium. Także spółki o wysokiej marży poradzą sobie lepiej, bo w ich przypadku procentowy ubytek zysku będzie mniejszy. Ciekawym przykładem sektora, który jak dotąd dobrze radzi sobie z rosnącymi kosztami płac i materiałów są deweloperzy. Podwyżki cen mieszkań w ostatnich kwartałach pozwalają utrzymać marżę najefektywniej działającym deweloperom, mimo trudnej sytuacji generalnych wykonawców i sektora budowlanego – zwraca uwagę Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers. – Innym rozwiązaniem problemu rosnących kosztów pracy, o którym coraz częściej wspominają zarządy firm, zwłaszcza z branży przemysłowej, jest podniesienie poziomu automatyzacji produkcji. W niektórych branżach presja kosztowa wymusza konsolidację na rynku i automatyzację procesów w poszczególnych spółkach, co minimalizuje negatywne efekty, a jako przykład można podać firmy telekomunikacyjne czy sektor finansowy – dodaje.

Dom Development jest beneficjentem korzystnej koniunktury i utrzymującego się popytu na nowe mieszka

Dom Development jest beneficjentem korzystnej koniunktury i utrzymującego się popytu na nowe mieszkania. Wzrost cen łagodzi rosnące koszty nowych gruntów i materiałów. Biorąc pod uwagę realizowane inwestycje oraz posiadany bank ziemi, analitycy przewidują dalszy wzrost wyników.

GG Parkiet

Nie wszystkie spółki mają możliwość wprowadzania podwyżek cen i przerzucania rosnących kosztów na klientów. – W obecnej sytuacji rynkowej widzimy przewagę sektora detalicznego nad przemysłowym. Ten drugi jest pod presją rosnących cen surowców, wynagrodzeń, negatywny wpływ mogą mieć też tzw. wojny handlowe. Natomiast w przypadku spółek detalicznych problem z cenami paliw jest znacząco mniejszy (podwyższa koszty logistyczne na całym rynku), natomiast wyższe wynagrodzenia są nie tylko kosztem, ale i szansą na zwiększenie przychodów – zauważa Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas.

Grupa Kęty w ostatnich kwartałach skutecznie obroniła swoje wysokie marże. Spółka jest beneficjentem

Grupa Kęty w ostatnich kwartałach skutecznie obroniła swoje wysokie marże. Spółka jest beneficjentem bardzo dobrej koniunktury zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych i ma możliwość, by przenosić wzrost kosztów wynikający z wyższych cen surowców na odbiorców.

GG Parkiet

Korzystne otoczenie stwarza warunki do poprawy marż, co z powodzeniem wykorzystują niektóre spółki handlu detalicznego. – Takie firmy jak LPP albo Dino mocno poprawiają wskaźniki sprzedaży porównywalnej i równocześnie dynamicznie zwiększają powierzchnię handlową – wzrost skali powoduje poprawę rentowności brutto na sprzedaży (w przypadku Dino) oraz lepsze rozłożenie kosztów stałych. Spółki odzieżowo-obuwnicze dodatkowo korzystają z bardziej sprzyjającego w ujęciu rok do roku kursu USD/PLN, co poprawia koszt zakupu kolekcji. Istotnym czynnikiem dla marżowości i rosnącej skali biznesu jest również rozwój e-commerce, który mocno korzysta z zakazu handlu w niedzielę – wskazuje ekspert.

Koniunktura kluczem do sukcesu

Marże LPP są w trendzie rosnącym. Presja kosztów wynagrodzeń została zniwelowana dzięki poprawie spr

Marże LPP są w trendzie rosnącym. Presja kosztów wynagrodzeń została zniwelowana dzięki poprawie sprzedaży porównywalnej oraz podwyższeniu marży brutto ze sprzedaży, za co odpowiada tańszy dolar (niższe koszty zakupu kolekcji) oraz euro (spadek kosztów czynszów).

GG Parkiet

Z poprawą marż większych problemów nie mają deweloperzy. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest wysoki popyt na nowe mieszkania. Zdaniem Piotra Zybały, analityka, DM mBanku, pogorszenie rentowności w tej branży jest jednak nieuniknione. – Wzrost kosztów budowy wpłynie na marże deweloperów z opóźnieniem. W bieżącym roku oraz przynajmniej w I połowie 2019 r. deweloperzy będą rozliczać w wynikach projekty, na których koszty wykonawstwa są niskie. Koszty budowy istotnie wzrosły dopiero w umowach zawieranych w 2018 r., lecz inwestycje uruchamiane w powyższym okresie zostaną uwzględnione w wynikach spółek dopiero na przełomie 2019 i 2020 r. Zakładamy, że spadek rentowności po 2019 r. będzie umiarkowany, gdyż deweloperzy są dziś w stanie przerzucić znaczą część kosztów budowy na klienta, podnosząc ceny mieszkań – wyjaśnia ekspert.

Orbis notuje systematyczną poprawę wskaźników operacyjnych: średniej ceny za pokój i frekwencji, cze

Orbis notuje systematyczną poprawę wskaźników operacyjnych: średniej ceny za pokój i frekwencji, czemu sprzyja dobra koniunktura gospodarcza w krajach naszego regionu oraz wysoki popyt na usługi hotelarskie. Wyzwaniem pozostaje presja na wzrost kosztów pracowniczych.

GG Parkiet

Beneficjentem koniunktury jest branża hotelarska, czego przykładem jest Orbis. Wysoki popyt na usługi hotelarskie przekłada się na coraz szybszy wzrost średniej ceny za pokój. Zdaniem Grzegorza Balcerskiego, analityka Santander BM, spółka jest na dobrej drodze do realizacji pożądanej drogi rozwoju, czyli systematycznej optymalizacji bazy hotelowej na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. – Naszym zdaniem podjęte kroki umożliwiają Orbisowi utrzymanie pozytywnego tempa wzrostu wyników, pomimo silnej presji po stronie kosztów (w szczególności kosztów pracowniczych) oraz wykorzystanie sprzyjającej sytuacji gospodarczej i poprawy nastrojów konsumenckich w regionie – ocenia specjalista.

Spółki przemysłowe pod większą presją

Śnieżka poprawia marże mimo presji kosztowej wynikającej z rosnących cen surowców i wynagrodzeń. To

Śnieżka poprawia marże mimo presji kosztowej wynikającej z rosnących cen surowców i wynagrodzeń. To w dużej mierze efekt sukcesywnie wprowadzanych podwyżek cen produktów. Spółka liczy na ustabilizowanie cen głównego surowca (bieli tytanowej) i wzrost popytu na droższe farby.

GG Parkiet

W trudniejszej sytuacji są spółki przemysłowe, z uwagi na stosunkowo duży udział wynagrodzeń w kosztach sprzedaży oraz istotny wpływ droższych surowców na wyniki. Mimo to część przedstawicieli tego sektora jest w stanie utrzymać, a nawet poprawiać marże. Takim przykładem jest Śnieżka, dla której głównym wyzwaniem, obok wzrostu płac, są rosnące ceny bieli tytanowej niezbędnej do produkcji farb. Wzrost kosztów z tym związany udaje jej się rekompensować podwyżkami cen. – Spółka od początku roku wprowadziła wyraźne podwyżki cen farb. Uczynili to także najwięksi konkurenci na polskim rynku. Natomiast po stronie głównego surowca, bieli tytanowej, presja na dalsze podwyżki wydaje się być ograniczona – ocenia Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Co więcej spółka sygnalizuje, że popyt konsumentów przesuwa się w ostatnich kwartałach w kierunku produktów z wyższej półki cenowej, na których można także generować lepsze marże. – Na tej podstawie spodziewamy się, że trend poprawy marży zostanie podtrzymany. Warto także zwrócić uwagę, że relacja kosztów pracy do przychodów w produkcji farb nie jest relatywnie duża (w przypadku Śnieżki było to 12 proc. w 2017 roku), więc spółka nie ma tak dużych kłopotów z tym czynnikiem, jak w wielu innych gałęziach przemysłu. W dłuższym terminie spółka ma jeszcze pole do poprawy rentowności EBITDA m.in. dzięki rozpoczynanej inwestycji w centrum logistyczne, co powinno doprowadzić do usprawnienia procesów w tym obszarze – uważa ekspert.

Efekt przeprowadzonych podwyżek widoczny jest też w spółkach, które są beneficjentami dobrej koniunktury na obsługiwanych rynkach, czego przykładem może być Wielton. Wysoki popyt na naczepy i przyczepy umożliwia przeprowadzenie podwyżek, co w dużej mierze kompensuje wzrost cen surowców. – Wielton w porównaniu z innymi firmami, producentami części samochodowych, wyróżnia większa elastyczność w dostosowywaniu cen produktów do sytuacji rynkowej – zauważa Michał Sztabler, analityk Noble Securities. – Wynika to z tego, że spółka nie produkuje komponentów, tylko produkt adresowany do klienta końcowego. Sprzedaż odbywa się na bazie cenników, a ich zmiana uzależniona jest wyłącznie od kondycji rynku i nasilenia konkurencji – wyjaśnia. W podobnej sytuacji znajduje się także Famur. Z uwagi na bardzo wysoki popyt na maszyny w górnictwie spółka podnosi ceny produktów, co z pewnym opóźnieniem ogranicza negatywny wpływ rosnących cen surowców i wynagrodzeń. Z kolei Pfleiderer wykorzystuje wzrost cen płyty drewnopochodnej w Europie, aby zrekompensować rosnące koszty surowców chemicznych.

Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka DM mBanku, największymi wyzwaniami dla spółek w sektorze przemysłowym są obecnie rosnące ceny energii elektrycznej i surowców energetycznych (gaz, węgiel). – O ile emitenci w większości zabezpieczyli swoje potrzeby na 2018 rok, to w 2019 roku należy oczekiwać zwyżek w związku z dynamicznym obecnie wzrostem cen. Z drugiej strony spółki wciąż pozostają beneficjentami osłabienia złotego - zauważa.

Parkiet PLUS
Czy bitcoin ma szansę na duże zwyżki w nadchodzących miesiącach?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Prezes Tauronu: Los starszych elektrowni nieznany. W Tauronie zwolnień nie będzie
Parkiet PLUS
Impuls inwestycji wygasł, ale w 2025 r. znów się pojawi
Parkiet PLUS
Jak kryptobiznes wygrał wybory prezydenckie w USA
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Parkiet PLUS
Szalona struktura polskiego wzrostu
Parkiet PLUS
Warszawska giełda chce być piękniejsza i bogatsza