Warto też zwrócić uwagę na spółki, które do niedawna mogły się pochwalić ponadprzeciętnym tempem wzrostu.
– Dobrym przykładem jest Rainbow Tours, który, jeśli pominąć ostatni słabszy dla spółki okres, rósł na poziomie przychodów ponad 20 proc. rocznie. Co warto zauważyć, spółka w ostatnich latach oferowała akcjonariuszom wysoką, często blisko 10-proc., stopę dywidendy. Podobnym przypadkiem był niedawno LiveChat, którego biznes jeszcze kilka lat temu mocno zyskiwał na wartości. Doskonałym przykładem podmiotu o wysokiej dynamice wzrostu biznesu jest CCC, które jest w stanie rokrocznie wypłacać dywidendę. Spółka dywidendową jest jeszcze LPP, tutaj jednak wzrost przychodów jest mniej spektakularny. Rosnącą spółka dywidendową jest Kruk, lider sektora wierzytelności, nie można jednak w jej przypadku mówić o bardzo silnym wzroście, co jednak, jak pokazały inne przykłady z tej branży, jest raczej pozytywnym wyznacznikiem – zwraca uwagę Hajdamowicz.
Pod względem regularności wypłat pozytywnie wyróżnia się też spora grupa spółek przemysłowych. Część z nich jest w stanie dodatkowo rozwijać działalność, inwestując w kolejne projekty, co pozytywnie przekłada się na wzrost biznesu. Pod tym względem wzorem dla innych może być Grupa Kęty, która w ciągu pięciu lat dzięki wzrostowi organicznemu niemal podwoiła przychody, przekraczając w 2018 r. rekordowy poziom 3 mld zł. W tym czasie akcjonariusze mogli liczyć na atrakcyjny wskaźnik dywidendy w granicach 4–7 proc., który rósł w kolejnych latach.
– Przy założeniu, że w 2019 r. spółka przeznaczy 80 proc. zysku netto na dywidendę, wskaźnik sięga obecnie blisko 7 proc., co uważamy za atrakcyjny poziom jak na spółkę przemysłową z potencjałem dalszego wzrostu EBITDA. Ścieżka poprawy wyników rok do roku powinna być naszym zdaniem zachowana w 2020 r., m.in. ze względu na dalsze efekty prowadzonych inwestycji – ocenia Krzysztof Pado, szef analityków DM BDM.
Wśród firm stawiających na rozwój pod względem płaconej dywidendy wyróżnia się też Alumetal. Dobra sytuacja finansowa firmy sprawiła (wskaźnik długu netto do EBITDA na koniec 2018 r. był na poziomie 0,9), że zarząd rekomendował wypłatę wyższej dywidendy niż przed rokiem. W tym roku akcjonariusze mogą liczyć na stopę przekraczającą 9 proc.