Jedną z najnowszych inicjatyw BdE jest wspólna akcja edukacyjna banków w zakresie cyberbezpieczeństwa, w której obok ZBP i WIB uczestniczy ponad 20 banków. Jej trzonem są filmy na temat bezpieczeństwa (już 30) dostępne w sieci i pokazywane podczas zajęć w szkołach i na uczelniach. – Prawie 200 banków wyznaczyło ponad 1000 wyszkolonych pracowników wolontariuszy, którzy uczestniczą w spotkaniach w szkołach i na uczelniach – zaznacza Zbytek i zwraca uwagę, że również tegoroczne badanie poziomu wiedzy finansowej Polaków pokazało, iż nie da się jej przekazać wyłącznie poprzez e-learning. Największa grupa (68 proc.) badanych preferuje bezpośrednie spotkania, które wygrywają z poradnikami (55 proc.) czy filmami edukacyjnymi i platformami e-learningowymi (53 proc.).
Dlatego też część banków organizuje bezpośrednie spotkania w ramach własnych programów edukacyjnych. W najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki", wydawanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, znalazło się kilka takich, w tym Finansiaki – realizowany od dwóch lat projekt Santander Bank Polska skierowany do dzieci poniżej 13. roku życia. Obejmuje on m.in. zajęcia, które w przedszkolach i szkołach prowadzą pracownicy banku w ramach wolontariatu kompetencyjnego (na podstawie materiałów opracowanych przez psychologa zajmującego się edukacją ekonomiczną dzieci), ale osią projektu jest odświeżony niedawno portal internetowy Finansiaki. Z kilkudziesięcioma przystępnymi materiałami (m.in. grami planszowymi, opowiadaniami, quizami, animacjami) do nauki zarządzania pieniędzmi – dla rodziców i nauczycieli. – Zależało nam na tym, aby materiały na portalu były atrakcyjne dla całej rodziny. Dawały przestrzeń do wspólnego spędzania czasu i jednocześnie miały wartość edukacyjną – podkreśla Katarzyna Teter, menedżer ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Santander Bank Polska, przypominając, że według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie banku tylko 47 proc. rodziców dzieci w wieku 5 –14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów. Ponad jedna trzecia rodziców popełnia przynajmniej jeden z błędów wskazywanych przez psychologów, np. płaci dzieciom za pomoc w pracach domowych czy dobre oceny.
Nauka z grywalizacją
Programy skierowane do dzieci rozwijają też inne banki, np. Millennium zainwestowało w Finansowy Elementarz – autorski program edukacji przedszkolaków, w który angażują się wolontariusze-pracownicy banku. W czterech edycjach programu podczas ponad 1300 warsztatów przeszkolili prawie 33 tys. dzieci. W edukację finansową najmłodszych angażują się nie tylko banki – Artur Czepczyński, prezes i właściciel rodzinnej spółki ABC Czepczyński, od trzech lat realizuje na własny koszt projekt ABC Ekonomii, w którym przybliża podstawy ekonomii i finansów dzieciom ze szkół podstawowych i przedszkoli. Jak ocenia, z podręczników i warsztatów ABC Ekonomii korzysta już ponad 200 szkół i przedszkoli w całej Polsce.
Na edukację młodzieży stawia z kolei bank Citi Handlowy, który we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości realizuje programy „Moje finanse" i „Być przedsiębiorczym", a dodatkowo oferuje grę internetową „Pierwszy milion", która pomaga zwiększyć umiejętności zarządzania finansami osobistymi.
Na naukę przez grywalizację stawia też platforma Kapitalni.org – inicjatywa edukacyjna firmy pożyczkowej Wonga, która w maju wprowadza fabularną grę edukacyjną „Pre.Kapitalni" z dziedziny finansów. – Pracowaliśmy nad nią dwa lata. Edukowanie stało się częścią naszej strategii biznesowej, a nasz cel to „odczarowanie" postrzegania edukacji finansowej jako trudnej i nudnej – podkreśla Agnieszka Szczepanik, dyrektor departamentu edukacji w Wonga Polska. Zaznacza, że Kapitalni.org, który ma już ponad milion unikalnych użytkowników, to bardzo rozbudowany portal wiedzy finansowej i bezpieczeństwa cyfrowego – dostępny nie tylko dla klientów firmy, która chce wypełnić luki w edukacji finansowej. Wskazują na nią także badania, jakie już dwukrotnie (w 2017 i 2018 r.) zorganizowała firma Maison&Partners na zlecenie Kapitalni.org. Ich uczestnicy nie tylko oceniali swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie, ale też weryfikowali je w teście z 27 pytaniami dotyczącymi m.in zarządzania budżetem domowym, oszczędzania, kredytów, pożyczek i zadłużenia.
Jak zwraca uwagę Sylwia Drejer-Cichucka, członek zarządu Wonga Polska, według badania samoocena Polaków w dziedzinie finansów rośnie. Również praktyczny test dowodzi jej poprawy – ubiegłoroczny egzamin z finansów zaliczyło 57 proc. badanych, czyli o 4 punkty proc. więcej w porównaniu z 2017 r. Najlepiej wypadły odpowiedzi na pytania dotyczące gospodarowania budżetem domowym i oszczędności. Najsłabiej sobie radzimy w obszarze pożyczek, kredytów i zadłużenia. – Polacy nie tylko nie znają definicji niektórych pojęć ekonomicznych, np. debetu, ale również nie wiedzą, jakie prawa im przysługują w przypadku odmowy udzielenia kredytu lub zadłużenia. Taka wiedza jest potrzebna, by świadomie korzystać z produktów finansowych dostępnych na rynku – tłumaczy Agnieszka Szczepanik z Kapitalni.org.