Polacy należą do elity brydża na świecie. W żadnej innej dyscyplinie sportowej nie mamy tylu osiągnięć. Jej fani będą mieli okazję spotkać się już 11 maja w Warszawie podczas I Międzynarodowego Festiwalu Brydża – Bridge2Success Fest 2019.
Ale na brydża warto spojrzeć też szerzej, ponieważ rozwija umiejętności potrzebne m.in. w biznesie. Mowa o analitycznym i logicznym myśleniu, budowaniu strategii, koncentracji, pracy zespołowej oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem i porażką.
Analiza i psychologia
Nie bez powodu Bill Gates umieścił brydż na liście dziesięciu rzeczy, które pomogły mu w życiu odnieść sukces. Legendarny inwestor Warren Buffett poszedł jeszcze dalej, mówiąc, że nie miałby nic przeciwko trafieniu do celi więziennej, jeśli miałby trzech współwięźniów chętnych do gry w brydża 24 godziny na dobę.
Okazuje się, że również na polskim rynku kapitałowym nie brak fanów tej gry. Są wśród nich prezesi giełdowych spółek, jak również przedstawiciele organizacji oraz instytucji rynkowych.
– Gra w brydża jest bardzo podobna do inwestowania na rynku kapitałowym – pod wieloma względami. Możemy prowadzić ciekawe obserwacje i wyciągać wnioski z zachowania innych oraz z tego, jak my jesteśmy postrzegani i jak nas rozumieją. Gra w brydża uczy też przewidywania rozwoju sytuacji. Podobnie jak w inwestowaniu na rynku kapitałowym – w brydżu też obecna jest matematyka, statystyka, szacowanie ryzyka, komunikacja, znajomość rozkładów prawdopodobieństwa – mówi Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Dodaje, że gdy poszczególnych graczy znamy lepiej, to na naszą analizę możemy dodatkowo nałożyć profile psychologiczne danej osoby.