Nowa strategia Quercusa TFI to rozszerzenie kompetencji zespołu o m.in. obligacje skarbowe. Wyniki funduszy Quercus Obligacji Skarbowych i Quercus Dłużny Krótkoterminowy znajdują się od początku roku na czołowych miejscach w swoich kategoriach w rankingu Analiz Online. Jak udało ci się wypracować takie stopy zwrotu?
Zarządzanie to konsekwentna i systematyczna praca – nie wygrywa ten, kto przewidzi poprawnie wszystkie dane i zdarzenia rynkowe, bo to jest po prostu niemożliwe. Najlepsze wyniki osiągają te osoby, które mają konserwatywne podejście i nie popełniają rażących błędów. W tym roku błędy nam się nie zdarzyły, za to trafnie przewidzieliśmy rosnącą inflację. Budowa portfela pod taki scenariusz nie jest prosta, ponieważ dostępność i płynność instrumentów powiązanych z dynamiką cen jest mocno ograniczona. Dobrym pomysłem były również inwestycje w instrumenty zagraniczne, takie jak obligacje głównych światowych gospodarek – amerykańskie i niemieckie.
Na długim końcu krzywej rentowności jesteśmy praktycznie na poziomie z początku roku, czyli 2,83 proc. Polskie papiery wydają się więc dość drogie. Czego się spodziewasz do końca roku?
Faktycznie w pierwszej części roku obligacje długoterminowe dobrze sobie radziły. Nie jest to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Wskaźniki makroekonomiczne wskazują, że gospodarka polska zaczęła zwalniać. Wzrost PKB rzędu 5 proc. w skali roku, które obserwowaliśmy w poprzednich kwartałach, są nie do powtórzenia. Rada Polityki Pieniężnej przynajmniej na razie ignoruje przyspieszającą inflację, a rząd nieźle sobie radzi z sytuacją budżetową. Takie środowisko sprzyja inwestycjom w obligacje.
Druga część roku również powinna być pozytywna dla posiadaczy funduszy obligacji skarbowych. Należy jednak pamiętać, że do października będzie nad rynkiem ciążyć ryzyko polityczne. Wybory do europarlamentu były tylko wstępem do wyborów na jesieni. W najbliższych miesiącach będziemy bacznie przyglądać się nie tylko danym z polskiej gospodarki, ale przede wszystkim słowom polityków. To od nich zależy kształt polityki fiskalnej w najbliższych latach.