KDPW obchodzi swoje 25-lecie. Jak pan dzisiaj zdefiniuje prowadzoną przez siebie firmę? Wielu osobom KDPW kojarzy się wciąż przede wszystkim z przechowywaniem i rozrachunkiem papierów wartościowych.
Rynek kapitałowy dziś a ten sprzed 25 lat to dwa zupełnie inne światy. W latach 90. startowaliśmy od zera. Nie było żadnych instytucji rynkowych, regulacji, fachowców, podaży kapitału... A obecnie Polska zaliczana jest do rynków rozwiniętych, obok takich parkietów jak Frankfurt, Londyn czy Paryż. To niebywały skok, jaki udało się wykonać przez ten okres.
Jeśli spojrzeć na sam Krajowy Depozyt, to usługi z zakresu rejestracji papierów wartościowych i obsługi rozliczeń i rozrachunku transakcji KDPW świadczy od początku istnienia rynku kapitałowego w Polsce, czyli od 1991 r. I te podstawowe funkcje wykonujemy do dzisiejszego dnia. Już od pierwszej sesji istniała potrzeba sprawnego, bezpiecznego i terminowego rozliczenia zawartych transakcji, a także prowadzenia rejestru papierów wartościowych. W 1994 r. zostaliśmy samodzielną spółką i przez ostatnie 25 lat przeszliśmy długą drogę od podmiotu świadczącego usługi depozytowe i rozliczeniowo-rozrachunkowe do najbardziej rozwiniętej instytucji w tej części Europy, która poza podstawowymi usługami, jakie świadczą centralne depozyty i izby rozliczeniowe, oferuje rynkowi cały pakiet rozwiązań dodatkowych. A są wśród nich m.in. usługi repozytorium transakcji, ARM, agencji numerującej, nadającej kody LEI, ISIN, CFI, FISN. Odważnie wkraczamy w obszary nowych technologii i cały czas poszerzamy i unowocześniamy pakiet usług.
Ostatnio bardzo często podkreślacie, że Krajowy Depozyt coraz bardziej przypomina firmę technologiczną. W czym to się objawia?
Naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie szerokiego wachlarza usług posttransakcyjnych z zapewnieniem bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami, a to jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów IT oraz bezpiecznej komunikacji elektronicznej. Nasze usługi oparte są na rozwiązaniach technologicznych opracowanych w większości przez specjalistów IT pracujących w KDPW. Pozwala nam to na dostosowanie rozwiązań do wymagań klientów operujących na polskim rynku, ale także uniezależnia od globalnych dostawców i wysokich kosztów związanych z licencjami.