Ujemne realne oprocentowanie depozytów zagościło na długo

Dynamika inflacji CPI w Polsce maleje, natomiast inflacja bazowa trzyma się wciąż mocno. Obniżki oficjalnych stóp procentowych jakby odsunęły się w czasie. Na co mogą liczyć deponenci?

Publikacja: 17.05.2023 21:00

Ujemne realne oprocentowanie depozytów zagościło na długo

Foto: Adobestock

Inflacja CPI wyniosła w kwietniu 14,7 proc., inflacja bazowa minimalnie spadła. Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie.

– Inflacja bazowa w kwietniu symbolicznie wyhamowała z rekordowych 12,3 do 12,2 proc. r./r. Wskaźnik minął szczyt później niż wzrost cen konsumenckich, będzie również opadał bardzo mozolnie. Przez jeszcze kilka następnych miesięcy powinien przybierać wartości dwucyfrowe. Na koniec roku wzrost cen bazowych powinien wynosić wciąż około 8 proc. r./r. – przewiduje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Ale, jak dodaje, miesięczna dynamika inflacji bazowej po raz trzeci z rzędu przekroczyła 1 proc., co pokazuje dobitnie, jak uporczywa i rozpędzona jest presja cenowa w mniej zmiennych kategoriach. – W inflacyjnej układance elementem, który może przyspieszać hamowanie wzrostu cen konsumenckich w Polsce, jest żywność. Na drugim biegunie, podobnie zresztą jak w najważniejszych gospodarkach, są usługi. Ich ceny od początku roku uparcie utrzymują dynamikę 13,3 proc. r./r. Biorąc pod uwagę zbliżające się odbicie konsumpcji i zapowiadany bodziec fiskalny odpowiadający wartością 1 proc. PKB, istnieje zagrożenie utrzymywania się na tym polu szczególnie uporczywej presji inflacyjnej – podsumowuje analityk.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Tylko teraz dostęp do parkiet.com za 49 zł za każdy miesiąc!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Oszczędzanie
Polacy stracili dużo oszczędności
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Oszczędzanie
Po obniżce stóp procentowych NBP tanieją depozyty
Oszczędzanie
Słaby złoty deprymuje oszczędzających w walutach
Oszczędzanie
Polscy studenci więcej oszczędzają
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Oszczędzanie
Po decyzji RPP zniknęły 8-procentowe promocyjne lokaty
Oszczędzanie
Polscy emigranci oszczędzają w kraju pobytu