W miarę widoczne odsetki przyniosą w banku tylko dolary

Trudno obecnie mówić o oszczędzaniu. Banki to przechowalnie pieniędzy. Również walutowych bezpiecznych przystani. Ale zyski z nich mogą wynikać tylko z różnic kursowych.

Publikacja: 21.05.2020 05:26

W miarę widoczne odsetki przyniosą w banku tylko dolary

Foto: Bloomberg

Dwie obniżki stóp procentowych rozwiały już ewentualne wątpliwości co do złotowych lokat terminowych. Banki ruszyły ze zmianami wysokości odsetek swoich depozytów, obniżając je często w rejony zera. Ucierpiały też lokaty promocyjne. W walutach też zmiany – oczywiście na gorsze. Ale dopiero dane kwietniowe pokażą, na ile wzrosło zainteresowanie bezpiecznymi przystaniami.

Ważny łatwy dostęp

Zarówno w przypadku depozytów złotowych, jak i walutowych tendencje są obecnie podobne: maleje wciąż wartość terminowych. Rośnie za to wartość depozytów bieżących – w przypadku złotowych zwłaszcza promowanych przez banki kont oszczędnościowych.

Od czasu związanych z pandemią koronawirusa obostrzeń, utrudniających poruszanie i normalne zakupy, a przede wszystkim w związku z obawami przed tym, co przyniesie przyszłość, ludzie poszukują tych najbezpieczniejszych przystani. I odpowiedniego zabezpieczenia – takim jest posiadanie w domu gotówki. Również w walutach.

Minimalne odsetki

W obecnych czasach najważniejszy jest łatwy dostęp do pieniędzy. To dodatkowy powód popularności depozytów bieżących. Podstawowy – i dla złotego, i walut – to coraz mniej atrakcyjne oprocentowania. Najlepszym przykładem jest tu euro.

Najlepsze oprocentowanie oferuje – i to od dawna – Getin Bank. Tylko że coraz niższe. Sześciomiesięczna Lokata Powitalna oprocentowana była pod koniec ub.r. w wysokości 1,2 proc., dwa miesiące temu 0,8 proc., a teraz... już jej nie ma. Są zwykłe lokaty walutowe: 12-miesięczna oprocentowana w wysokości 0,6 proc. i sześciomiesięczna, z oprocentowaniem 0,35 proc. Z atrakcji pozostał już tylko brak wymagania posiadania rachunku osobistego. Po zakończeniu lokaty środki zwracane są bezpłatnie na wskazany rachunek lub wypłacane gotówką.

Idea Bank pozostawił natomiast swoją 12-miesięczną lokatę z odsetkami w wysokości 0,5 proc. (tu wymagane jest konto walutowe) i lokaty z oprocentowaniem 0,4 czy 0,35 proc., które jeszcze niedawno dawały odsetki w wysokości 0,5 proc.

GG Parkiet

Getin Bank długi czas był dolarowym liderem – jego półroczna Lokata Powitalna oprocentowana była w wysokości 2,2 proc., potem oprocentowanie obniżono najpierw do 2 proc., potem do 1,5 proc., do 1,3 proc. – aż wreszcie lokata zniknęła z oferty. Obecnie bank oferuje 12-miesięczną lokatę z oprocentowaniem 0,85 proc. Na czele jest natomiast Credit Agricole, który nie zmienił oprocentowania swojej trzyletniej lokaty – nadal wynosi ono 1 proc.

W przypadku funtów brytyjskich na wysokie odsetki od dawna nie ma co liczyć. Jedyny pozytyw jest taki, że oprocentowania lokat w tej walucie od dość dawna się nie zmieniały. Najlepsze warunki – 0,6 proc. w skali roku – wciąż oferują na 12-miesięcznych lokatach Bank Ochrony Środowiska na EKOlokacie (bez konieczności posiadania konta w banku) i mBank (wymagane konto).

Na rynku lokat we franku szwajcarskim też bez zmian. Nadal liderem jest Getin Bank, z 12-miesięczną lokatą na 0,25 proc. (niezmienionym od czasu obniżki z 0,4 proc.). Dominujący w drugiej połowie ub.r. BOŚ Bank pozostawił ze swoich Ekolokat (zupełnie dobrze oprocentowanych) jedną: na dwa lub trzy lata z oprocentowaniem zaledwie 0,1 proc. Do jej założenia wymagane jest posiadanie rachunku oszczędnościowego a vista we frankach. A wiele banków oferuje na lokatach frankowych oprocentowanie w wysokości zaledwie 0,01 proc.

Różne promocje

Alternatywą dla walutowych lokat terminowych może być oszczędnościowe konto walutowe. W Getin Banku wciąż trwa promocja: do 100 tys. dolarów przez cztery miesiące na 2,2 proc. i do 100 tys. euro na ten sam okres z oprocentowaniem 1,7 proc.

Promocja trwa też w Banku Millennium. Konto Oszczędnościowe Walutowe prowadzone w euro to w tej promocji... 0,2 proc. na 92 dni (do 25 tys. euro)! Lepiej jest w dolarach – 0,7 proc. (obniżone z 1 proc.) też na 92 dni (do 50 tys. USD).

Inne banki walutowych kont nie promują, a oprocentowanie jest czasem symboliczne. W PKO BP konto w euro i we frankach oprocentowane jest w wysokości 0,01 proc., a w dolarach – 0,7 proc. do 999,99 USD i 0,75 proc. powyżej tej kwoty. W Santander Bank Polska można oszczędzać w euro (0,01 proc.), funtach i dolarach (po 0,3 proc.). W Citi Handlowym też cieniutko: 0,05 proc. dla euro i dolarów, 0,15 proc. dla funta.

Oszczędzanie
Kiedy Polacy zdecydują się na zwiększenie wydatków?
Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Euro i dolar to waluty do oszczędzania
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Oszczędzanie
Wciąż można znaleźć lokaty perełki. Serwowane razem z kontem
Oszczędzanie
Polacy oszczędzają, Amerykanom coraz trudniej