Narodowy Bank Polski bierze pod uwagę scenariusz, w którym cały sektor w nadchodzącym roku odnotuje straty. Z kolei Związek Banków Polskich w swoich scenariuszach na koniec 2020 r. prognozuje stratę netto całego sektora w przedziale od 4,5 mld zł aż do niemal 10 mld zł. To zła wiadomość dla klientów: banki będą dążyć do zniwelowania strat, podwyższając ceny produktów, stałe opłaty i prowizje. Oczywiście w tej sytuacji nie ma co liczyć na jakąkolwiek poprawę atrakcyjności depozytów, zwłaszcza w kontekście ubiegłorocznej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. - Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia – powiedział w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego. Ale to nie koniec kosztów, jakie będą ponosić banki. Niektóre z nich wiążą się z obsługa klientów i są poniekąd przez nich wywoływane.
Zmiany, zmiany, zmiany...
Główne czynniki determinujące zmiany w bankowości będą dotyczyć nowych oczekiwań klientów i ich podejścia do usług. Wiąże się to z rozwojem zdalnych kanałów obsługi i coraz częściej współpracą z zewnętrznymi dostawcami. Można to zaobserwować na przykładzie rozwoju aplikacji mobilnych. Liczba i zakres usług, jakie się w nich znajdują, daleko wykraczają już poza ramy tradycyjnie rozumianej bankowości. - W 2020 roku banki konsekwentnie rozwijały kanały cyfrowe. Praca nad rozwiązaniami, które ułatwiają zdalne bankowanie klientom to priorytet, który w czasie pandemii stał się koniecznością. Cyfrowe przyspieszenie, jakie w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy, jest potwierdzeniem potencjału i kompetencji zespołu w zakresie rozwoju nowych technologii i nowoczesnej bankowości - mówi Katarzyna Dziwulska, dyrektor zarządzająca Pionem Sprzedaży KI Alior Banku. Trendy będą więc zmierzać w kierunku znaczących zmian technologicznych. Pandemia wyraźnie pokazała, że są one nieodzownym elementem funkcjonowania sektora bankowego i będą przenikać większość procesów zachodzących w organizacjach.
- 2020 rok był czasem przyspieszenia cyfrowego. Usprawnienia dotyczyły zarówno oferty dla klientów, jak i funkcjonowania samych organizacji. Wraz z popularyzacją zdalnych kanałów bankowości rośnie zaangażowanie w rozwój technologii i rozwiązań, które mają zapewniać bezpieczeństwo instytucjom finansowym oraz ich klientom. To wyzwanie zarówno dla całego sektora, jak i poszczególnych banków, które coraz lepiej radzą sobie z cyberzagrożeniami - podkreśla Grzegorz Jasiulewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Alior Banku.
Prócz najwyższej jakości zabezpieczeń kluczowe zadanie w tym procesie pełni edukacja, w szczególności z zakresu bezpiecznego korzystania z internetu. Oszuści wciąż tworzą nowe sposoby wyłudzania danych, często opierając się na socjotechnice i wykorzystując ludzką wrażliwość i empatię. Ciągłość i bezpieczeństwo biznesowe zależeć będą od wykorzystywania nowych technologii, dlatego niezbędny jest ich stały rozwój i kolejne inwestycje w rozwiązania, które będą miały na celu zwalczać cyberataki.
Oszczędzać!
Tymczasem, jak wynika z raportu European Consumer Payment Report 2020, na 24 analizowanych krajów UE Polska zajęła 21. miejsce w Barometrze Dobrobytu Finansowego Intrum. Ponad połowa konsumentów naszym kraju przyznaje, że pandemia zmniejszyła ich dochody. Stanowi to problem dla gospodarstw domowych, które muszą załatać dziurę w budżecie. Prawie 7 na 10 konsumentów ograniczyło wydatki na wszystkie produkty poza tymi niezbędnymi. 43 proc. osób pytanych przez Intrum szukało dodatkowego zajęcia lub pracy na niepełny etat. 11 proc. zainteresowało się rządowym wsparciem, a 6 proc. skorzystało z wakacji kredytowych, czyli możliwości odłożenia w czasie zapłaty kolejnych rat kredytów czy tych za zakupy.