Rosnące rentowności na świecie oznaczają wyższe koszty finansowania nie tylko dla przedsiębiorstw, ale też rządów. Od początku maja najsłabiej zachowują się w Europie papiery dziesięcioletnie Grecji i Włoch, których rentowności urosły o odpowiednio 33 i 11 pkt baz. Obligacje Włoch były już handlowane w tym miesiącu po 3,14 proc., co było najwyższym poziomem od listopada 2018 roku. Jeszcze wyżej kwotowane są papiery greckiego rządu, które płacą 3,7 proc. Jest to z kolei najwyższy poziom od ponad trzech lat.
Rentowności Portugalii i Hiszpanii oscylują blisko 2,1 proc. Na początku maja ich papiery dziesięcioletnie były kwotowane powyżej 2,2 proc. W przypadku papierów rządowych z Hiszpanii to najwyższy poziom od połowy 2015 roku, a tych z Portugalii od października 2017 roku.
Wiarygodność kredytowa Włoch jest oceniona przez agencje ratingowe na poziomie BBB. Na takim samym poziomie jest rating Portugalii. Grecja jako jedyny kraj w strefie euro ma rating śmieciowy, co tłumaczy dodatkową premię za ryzyko kredytowe wynikającą z oczekiwań inwestorów kupujących greckie papiery rządowe. Wśród wymienionych krajów najwyższą oceną kredytową, z ratingiem oscylującym między Baa1 a A, może pochwalić się Hiszpania. Jest to podobny poziom jak w przypadku oceny ratingowej Polski.
W ubiegłym tygodniu polski rząd zdecydował się uplasować dziesięcioletnie obligacje denominowane w euro o wartości 2 mld euro. Rentowność tych papierów wyniosła 2,85 proc. Polskie dziesięciolatki były więc kwotowane na poziomie włoskich papierów, choć rating naszego kraju jest na dużo wyższym poziomie. Przy tej rentowności papierów denominowanych w euro analogiczne oprocentowanie w złotym kształtowałoby się na poziomie ok. 8 proc. Polskie obligacje dziesięcioletnie w krajowej walucie są obecnie handlowane po blisko 6,5 proc.
Tak wysoka rentowność oczekiwana przez zagranicznych inwestorów w przypadku polskich papierów denominowanych w euro może wskazywać na znaczący wzrost ryzyka związany z nabywaniem rządowych obligacji Polski. Wycena ryzyka kredytowego istotnie wzrosła po wybuchu wojny w Ukrainie. Pięcioletni swap kredytowy CDS był wyceniany przed najazdem Rosji na Ukrainę na poziomie około 50 pkt baz. Obecnie jego wartość zbliża się do 110 pkt baz. i jest najwyżej od lipca 2013 roku. W przypadku Włoch pięcioletni kontrakt CDS był handlowany na początku roku blisko 70 pkt baz., a obecnie jest to ponad 130 pkt baz. W przypadku Hiszpanii CDSy pod koniec 2021 roku były kwotowane blisko 35 pkt baz. Obecnie jest to tylko 20 pkt baz. wyżej.