ECM: Ważne zmiany na rynku pary EUR/PLN

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Publikacja: 10.04.2009 10:00

Zmiany na rynku EUR/USD ponownie sprowadziły kurs tej pary poniżej poziomu 1,3100, jednak zmienność podczas sesji nocnej nie przekroczyła 100 punktów. Czwartek obfitował w publikacje makro zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych, które przyczyniły się do umocnienia dolara względem euro o około 200 punktów. Podczas dzisiejszej sesji nie należy się spodziewać podobnych zmian, gdyż kalendarz wydarzeń makroekonomicznych jest dość ubogi i gdyby nie nieliczne dane z Francji (inflacja i produkcja przemysłowa z marca) byłby on pozbawiony jakichkolwiek istotnych pozycji. Ponadto jest to ostatnia sesja przed Wielkanocą, a w przypadku nawet niektórych rynków była ona wczoraj. Wolne od sesji są dzisiaj rynki w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Tym samym optymizm z Azji (NIKKEI225 zamknął się dzisiaj na plus 0,54 procent) nie będzie mógł mieć przełożenia na giełdy z wymienionych regionów.

O godzinie 08.03 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3129 dolara.

[b]Sytuacja techniczna eurodolara:[/b] wciąż bez jednoznacznego rozstrzygnięcia. Ceny w bardzo ospały sposób podczas godzin sesji nocnej osunęły się w rejon figury 1,3100 dając tym samym sygnał potwierdzający relatywnie dobrą pozycję strony zainteresowanej mocniejszym dolarem. Poranny obraz techniczny tej pary w zestawieniu z bardzo płytkim w dzisiaj rynkiem (dzień wolny jest dzisiaj w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech) wskazują na możliwość pogłębienia minimów. Zasięg spadków wydaje się jednak ograniczony zmianami na wskaźnikach technicznych. Można zatem przyjąć, że znajdujemy się w obszarze dołka i w miarę upływu czasu znaczenie długich pozycji będzie coraz większe. Najbliższe miejsca charakterystyczne: wsparcie: 1,3060; opór i sygnalna wzrostów: 1,3170.

[b]RYNEK KRAJOWY[/b]

Wczorajsze popołudnie na rynku złotego przyniosło gwałtowne umocnienie rodzimej waluty względem euro, co zaowocowało nowym minimum w rejonie 4,3150. W przypadku pary USD/PLN zmiany nie były już tak spektakularne, ze względu silnego dolara na świecie i dlatego do dołka sprzed kilku dni zabrakło kilku groszy. Wielki Piątek nie przyniesie istotnych publikacji makroekonomicznych z Polski, tym bardziej, że wiele giełd jest dzisiaj zamkniętych i działalność wielu instytucji będzie ograniczona. Tym samym istotne będą raczej wskazania techniczne jeśli chodzi o kształtowanie kursu złotego. Ostatnia sesja przed Świętami Wielkiej Nocy zakończyła się sukcesem byków, które wywindowały indeks WIG20 do poziomu 1784 punktów (wzrost o 2,53 procent). Potwierdzeniem lepszych nastrojów na GPW w Warszawie były także całkowite obroty, które na koniec dnia podliczone zostały na prawie 1,9 miliarda złotych. Wiadomością czwartku, sprzyjającą złotemu mogła być decyzja niektórych posłów PiS, którzy zdecydowali się wystąpić z klubu, w wyniku czego partia ta straciła możliwość zablokowania zmian w konstytucji (sprzyjających wprowadzeniu euro jako środka płatniczego w Polsce).

O godzinie 08.30 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,3380, a za dolara 3,3025 złotego.

[b]Sytuacja techniczna na rynku złotego:[/b] godziny sesji nocnej przyniosły kontynuację wczorajszych zmian – umocnienia się polskiej waluty. Na rynku pary EUR/PLN aprecjacja miała szczególnie gwałtowny przebieg pod koniec wczorajszego handlu, kiedy to notowania jednym „uderzeniem” spadły o blisko 10 groszy. Minimum wygenerowane zostało na poziomie 4,3180. Doszło zatem do złamania silnego wsparcia w rejonie 4,4000 – 4,3800. Skala wczorajszych spadków wprowadza na rynek sygnał mogący świadczyć o trwałym wyhamowaniu średniookresowego kanału deprecjacji. Poranny obraz wskaźników technicznych wskazuje, że najbliższe godziny przynieść mogą próbę odreagowania. Jego zasięg będzie istotnym wskazaniem dalszych zmian. Najbliższy opór wyrysować można na 4,3850 – 4,4000. Ze względu na silnego dolara na świecie znacznie spokojniej było na rynku pary USD/PLN. Tutaj ceny nie zdołały spaść poniżej kluczowego wsparcia 3,2800 – 3,2460. Najbliższy opór to 3,3140, wyjście kursu powyżej tego miejsca charakterystycznego pozwoli na utrzymanie się rynku tej pary na dość wysokich poziomach. Próba rozwinięcia wzrostów powinna być najbardziej widoczna w pierwszej części handlu.

Część makroekonomiczna: Arkadiusz Wiśniewski

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum