Niepewność wokół przyjęcia euro uderza w złotego

Podczas poniedziałkowej sesji złoty wyraźnie się osłabił. Maksimum dzienne w notowaniach EUR/PLN zostało osiągnięte na poziomie 4,6000, USD/PLN natomiast zwyżkował w okolice 3,5100.

Publikacja: 27.04.2009 18:10

Coraz bardziej niepewna staje się kondycja polskiego sektora finansów publicznych. W zeszłym tygodniu GUS podał w swoim komunikacie, że deficyt budżetowy w 2008 roku wyniósł 3,9% PKB i wyraźnie przekroczył, wymagany w kryteriach konwergencji poziom 3% PKB. Deficyt polskiego sektora finansów publicznych jest jednym z najwyższych w regionie Europy Środkowowschodniej – na Węgrzech wynosi on 3,4%, natomiast w Czechach 1,5%.

Dzisiejszy raport banku Morgan Stanley przewiduje z kolei dalszy wzrost deficytu fiskalnego do poziomu 5% PKB w roku bieżącym – taki rozwój wypadków skutecznie zmniejszyłby prawdopodobieństwo przyjęcia wspólnej waluty w planowanym terminie. Dodatkowo wiceminister finansów L. Kotecki powiedział dziś, iż przystąpienie do ERM II w pierwszej połowie 2009 r., jest w obecnych warunkach niemożliwe. Z drugiej strony, jeśli Polska chce przyjąć euro w 2012 r., przystąpienie do mechanizmu kursowego powinno nastąpić jeszcze przed końcem roku bieżącego.

Złotemu nie pomogły również dzisiejsze odczyty danych makro z Polski, które okazały się gorsze od prognoz. Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0,8% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał spadku o 0,1%. Stopa bezrobocia natomiast wzrosła do 11,2% wobec prognoz na poziomie 11,1%.W dniu dzisiejszym spadały notowania eurodolara uważanego za barometr nastrojów na światowych giełdach, wskazujący poziom awersji do ryzyka.

O godzinie 16:30 kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1,3130 (wobec 1,3300 w piątek). Na pogorszenie się nastrojów inwestycyjnych wpłynęły obawy związane z tzw. świńską grypą, które uderzyły przede wszystkim w notowaniach spółek lotniczych. Inwestorzy obawiają się również, iż ewentualny rozwój epidemii spowolniłby proces wychodzenia globalnej gospodarki z recesji.

Sporządzili:Joanna Pluta

Piotr Sałata

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum