Wzrosty na giełdach osłabiają jena i dolara

Giełdy w Azji i Europie rosną, dolar i jen tracą do głównych walut

Publikacja: 04.05.2009 14:20

Waluty USA i Japonii, cieszące się statusem "bezpiecznych przystani", zazwyczaj osłabiają się w momencie zwyżek na rynkach kapitałowych.

Publikowane ostatnio lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne ze strefy euro, USA, Chin i Indii wywołały w poniedziałek lekkie zwyżki na parkietach Europy i sięgające niemal 5 procent wzrosty indeksów giełd azjatyckich.

Opublikowany w poniedziałek indeks PMI wykazał, że spadek aktywności sektora przemysłowego w strefie euro wyhamował w kwietniu, a indeks ten osiągnął poziom najwyższy od sześciu miesięcy.

Piątkowe dane z USA wskazały na poprawę nastrojów amerykańskich konsumentów, a dane z Chin i Indii wskazują, że w kwietniu aktywność sektora przemysłu w tym krajach wzrosła po raz pierwszy od wielu miesięcy.

- Dane makroekonomiczne pokazują, że choć recesja jeszcze trwa, przynajmniej jej najcięższa faza jest już za nami, a to jest dobrą wiadomością dla bardziej ryzykownych walut, jak dolar australijski - powiedział strateg walutowy frankfurckiego Commerzbanku, Lutz Karpowitz.

W reakcji na optymizm na giełdach jen osłabił się wobec euro o około 0,5 procent, a europejska waluta osiągnęła trzytygodniowe maksimum wobec jena, następnie jednak jen odrobił pewną część strat.

Również o około 0,5 procent w stosunku do dolara USA umocniły się dolar australijski i nowozelandzki, zaliczane do ryzykownych aktywów. Waluta Australii osiągnęła wobec amerykańskiego dolara poziom najwyższy od siedmiu miesięcy.

Obroty na rynkach walutowych były niskie ze względu na święta państwowe w Wielkiej Brytanii i Japonii.

O godzinie 12.39 euro wyceniano na 1,3269 dolara i 131,83 jena, a dolara na 99,36 jena wobec odpowiednio 1,3263 dolara, 131,50 jena i 99,08 jena na zamknięciu piątkowego handlu w Nowym Jorku.

Okiem eksperta
Fuzje banków w Europie. Polityka kontra rynek
Okiem eksperta
Nadeszły długo wyczekiwane umowy handlowe
Okiem eksperta
Rynki działają w pożyczonym czasie
Okiem eksperta
Piątek dał nadzieję, poniedziałek jej nie przekreślił
Okiem eksperta
Nadszedł czas energetyki
Okiem eksperta
Sezon wyników w USA: eksport ratuje, taryfy straszą