Przyczynił się do tego brak entuzjazmu na warszawskiej giełdzie, a także czynniki specyficzne dla rynku walutowego, takie jak obawy dotyczące kondycji finansowej Rumunii, która podnosi VAT w celu równoważenia budżetu.
Na dłuższą metę widać, że kurs EUR/PLN dużymi krokami zbliża się do poziomu bliskiego 4,20. Bariera ta w ostatnich dwóch miesiącach wyraźnie powstrzymywała dalsze osłabianie się złotego, m.in. z powodu interwencji Ministerstwa Finansów.
Znacznie gorzej wygląda sytuacja złotego względem franka szwajcarskiego. Kurs CHF/PLN po niedawnym sforsowaniu szczytu z pierwszej połowy czerwca nadal mocno idzie w górę. Wczoraj w pewnym momencie był blisko 3,12 zł, rosnąc o 2,5 proc. Notowania wielkimi krokami zbliżają się do szczytu z wiosny 2009 r., co jest m.in. pochodną renomy, jaką cieszy się obecnie szwajcarski frank na rynkach.
Uznawana za bezpieczną przystań waluta osiągnęła właśnie historyczny rekord względem euro (za 1 euro trzeba płacić niespełna 1,34 CHF), w czym pomogły deklaracje szwajcarskiego banku centralnego o braku konieczności przeprowadzania interwencji na rynku.
[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/79.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=6&sid=d11ee4d5cde6d5d9d08e767600a6d338][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/waluty_forum.jpg][/link]