Generalnie para EUR/USD jest traktowana jako para trendowa, czyli relatywnie długo utrzymująca kierunek zmian. Przełamanie oporu na 1,15 zdaje się uwiarygadniać zakończenie dwuletniego trendu wzrostowego i zwiększać szanse na test dziesiecioletniego trendu wzrostowego. Powyższy dziesicioletni układ zdaje się być zastanawiający w kontekście dekadowej siły rynków rozwiniętych wobec rynków wschodzących. Jedna z hipotez mówi, że zaawansowana siła USD skłania inwestorów globalnych do cyklicznej rotacji aktywów z dolara i rynków rozwiniętych na euro czy aktywa rynków wschodzących – zarówno waluty, jak i akcje.

Trzecim interesującym wątkiem jest sytuacja WIG20 i sWIG80. Z jednej strony indeks blue chips próbuje wyłamać się z konsolidacji, co otwierałoby przestrzeń do podejścia pod 2000 pkt, natomiast uzgodnienie programu stymulacyjnego dla Unii Europejskiej jest aktualnie wykorzystywane do sprzedaży faktów i realizacji zysków, w wyniku czego jest presja podaży na indeksach europejskich, w tym i na WIG20. Ciekawy układ jest również w segmencie małych spółek, które są liderem zwyżek na GPW i zachowują się w sposób zbliżony jak tegoroczny hit inwestycyjny, czyli złoto. Dynamiczne czy bardzo dynamiczne zwyżki notowań małych spółek, nadzwyczaj często kończące się zawieszeniem notowań na górnych widełkach, rodzi pytanie, czy jest to początek hossy (sWIG80 w ujęciu rocznym zwyżkuje powyżej 20 proc.), czy też bliski koniec V-kształtnego odbicia. Oprocentowanie lokat bankowych na niewiele powyżej zera i wypowiadanie przez banki depozytów korporacyjnych obrazuje otoczenie, w którym posiadanie gotówki jest wyzwaniem i jest karane przez inflację. Ostatecznie debiut Gaming Factory z blisko 100-proc. zwyżką w pierwszych transakcjach zdaje się pobudzać wyobraźnię inwestorów, przy czym kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy to dopiero początek odbicia, czy jednak schyłkowa faza V-kształtnego odbicia na GPW i rynkach bazowych.

Subiektywnie bliższy jest mi scenariusz długoterminowo sprzyjający rynkom wschodzącym, jednakże krótkoterminowe rozegranie jest niejednoznaczne – choć w układzie przypominającym „wóz albo przewóz". ¶