W branży energetycznej trwa ożywiona dyskusja czy operatorzy sieci dystrybucji (OSD, a więc spółki córki z dużych grup energetycznych) nie mają zbyt uprzywilejowanej pozycji na rynku energii. Dyskusja narasta tym bardziej im spojrzy się na bardzo niskie zadłużenie tych spółek, a to właśnie mechanizmy pożyczkowe w przypadku inwestycji stanowią zazwyczaj podstawę ich realizacji. Dyskusja dotyczy kształtu tzw. Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki (KET), która z korzyścią dla OSD – zdaniem części rynku – pozwala kształtować wysokość taryf dystrybucyjnych. Enea Operator jako jedna z pierwszych spółek publicznie zabrała głos w tej dyskusji.