Na razie rozmowy między prezydentem a spikerem Izby Reprezentantów nie przyniosły spodziewanych efektów. Sekretarz skarbu Janet Yellen ostrzegła wczoraj, że jest wysoce prawdopodobne, że rząd nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań już od początku czerwca, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie podniesienia limitu wydatków.

Amerykańska krzywa dochodowości pozostaje odwrócona. Papiery dwuletnie są handlowane powyżej 5 proc. Z kolei kwotowania pięciolatek i dziesięciolatek są obecnie w przedziale 3,7–3,8 proc. W ciągu ostatniego miesiąca poszły w górę o 10 pkt baz. Po majowej podwyżce stopy funduszy federalnych rentowność papierów z krótkiego końca poszła z kolei w górę o 55 pkt baz.

Rozszerza się również spread między „treasuries” a niemieckimi papierami dziesięcioletnimi. Miesiąc temu ustanowił tegoroczne minimum na poziomie 98 pkt baz. Obecnie przekroczył już 125 pkt baz. Sytuacja polityczno-gospodarcza w USA ciąży amerykańskim papierom. Według analityków ankietowanych przez Bloomberga rentowności amerykańskich papierów powinny osiągnąć szczyty w bieżącym kwartale, a na koniec roku będą wyraźnie niżej. Dwuletnie obligacje mają być notowane blisko 3,7 proc., a dziesięcioletnie poniżej 3,4 proc.

Pomimo impasu politycznego dolar pozostaje silny i umacnia się do euro.