Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez 9,5 roku istnienia Catalyst default – czyli brak terminowego wykupu notowanych tu obligacji – dotknął 41 emitentów, wynika z obliczeń, w których nie uwzględniono emitentów, którzy w przeszłości byli notowani na Catalyst i dokonali wykupów notowanych obligacji, za to zawiedli inwestorów poza rynkiem regulowanym. Nie uwzględniono także tych emitentów, których obligacje nigdy nie były notowane na Catalyst, a emisje zostały przeprowadzone jako publiczne (na podstawie memorandów informacyjnych). Gdyby wziąć pod uwagę przypadki takich firm jak Bikershop, Fachowcy.pl czy listę firm, których obligacje nie trafiły do obrotu publicznego, lista czynności podejmowanych przez prokuraturę byłaby dłuższa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli przyszłość potoczy się wzdłuż centralnej ścieżki inflacji przygotowanej przez analityków Narodowego Banku Polskiego, najbezpieczniejszym wyborem pozostaną trzyletnie obligacje oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 6,56 mld zł.
Giełdowe spółki nie spieszą się z ofertami papierów dłużnych, z których pieniądze poszłyby na inwestycje związane z klimatem lub środowiskiem. Narzekają głównie na czasochłonność i koszty emisji.
Czy inwestorzy indywidualni o konserwatywnym podejściu do ryzyka włączą listy zastawne do swoich portfeli?
Potencjał do dalszego spadku rentowności wydaje się być nadal spory. Mimo dużych potrzeb pożyczkowych nabywców nie brakuje.
W przyszłym tygodniu zapadają obligacje o wartości 30 mln zł. Wyceny papierów dewelopera na Cataliście poprawiły się, choć zapadające najpóźniej obligacje są notowane z wciąż dużym dyskontem.