Ustalenie oprocentowania obligacji w nowym okresie odsetkowym następuje zazwyczaj na podstawie stawki WIBOR z tygodnia przed rozpoczęciem nowego okresu odsetkowego. Następnego dnia po decyzji Rady Polityki Pieniężnej (środa 6 października) o podniesieniu stóp WIBOR wzrósł o ok. 40 pkt bazowych, zatem pierwsze serie (te, które w nowe okresy odsetkowe weszły w ostatni czwartek i później) uzyskały już nowe, wyższe oprocentowanie. Decydują szczegóły zapisów. Obligacje Kruka, które weszły w nowy okres odsetkowy we wtorek, mają jeszcze marżę doliczaną do WIBOR-u wynoszącego 0,25 proc. Dzień później nowy okres odsetkowy rozpoczęły papiery Archicomu i w ich przypadku bazą jest WIBOR, który wyniósł już 0,65 proc.
WIBOR w cenie
Bilans korzyści ze wzrostu stóp procentowych NBP i – w konsekwencji – WIBOR widoczny jest jednak najlepiej w dłuższym terminie. Im dłuższy jest termin do wykupu danej serii, tym przez dłuższy okres będzie ona oprocentowana wyżej. W tym kontekście dobrego interesu mogą sobie gratulować nabywcy ostatniej publicznej emisji obligacji Bestu. W pierwszym, już rozpoczętym okresie odsetkowym oprocentowanie wyniesie 4,45 proc., ale już od stycznia (i przez kolejnych prawie pięć lat) będzie to przynajmniej 4,88 proc., jeżeli oczywiście RPP nie wykona dalszych ruchów, co wydaje się opcją całkiem prawdopodobną.
W tabelce zebraliśmy obligacje notowane na rynku wtórnym Catalyst o maksymalnie długim okresie do wykupu, by przedstawić możliwe zmiany ich rentowności. Przy czym zestawienie nie uwzględnia papierów wprawdzie zapadających w terminie czterech lat lub dłuższym, których jednak nie sposób kupić na Catalyst ze względu na małą płynność (brak ofert sprzedaży). A sama rentowność liczona jest na podstawie transakcji z 13 października lub – jeśli transakcji nie było, to od czasu podwyżki stóp – według najlepszych ofert sprzedaży.
Kalkulator rentowności na stronie obligacje.pl uwzględnia już fakt, że w nowe okresy odsetkowe – kiedykolwiek się one zaczną – obligacje wejdą z nową wysokością stóp WIBOR, przy czym uwzględniana jest ich aktualna wysokość, a nie przewidywana przez kontrakty FRA. Mówiąc prościej – wzrost WIBOR po ostatniej podwyżce stóp został już uwzględniony w pierwszej kolumnie.