Jesienne ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

W tym roku wartość inwestycji w magazyny, biura i obiekty handlowe może być dwa razy większa niż w kryzysowym ubiegłym.

Publikacja: 28.10.2024 15:52

W tym roku wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce może być dwa razy większa niż w kr

W tym roku wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce może być dwa razy większa niż w kryzysowym ubiegłym i sięgnąć 4,5 mld euro – szacuje CBRE.

Foto: Mat. prasowe

W ciągu trzech kwartałów br. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyniosła 2,6 mld euro (ponad 11 mld zł) – wynika z szacunków CBRE. To o 25 proc. więcej niż w całym, słabym ubiegłym roku.

– W toku jest kilka kolejnych transakcji o dużej wartości. Jeśli zostaną sfinalizowane zgodnie z planem, łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w naszym kraju w tym roku sięgnąć może nawet 4,5 mld euro. Oznaczałoby to podwojenie wyniku z zeszłego roku. To bardzo zachęcająca perspektywa dla całego rynku inwestycji w nieruchomości – skomentował Przemysław Felicki, head of investment properties w CBRE.

Biura wracają na podium

Najwięcej, bo prawie 1 mld euro, ulokowano w biurowcach. Jak zaznaczają eksperci CBRE. Największa transakcją był zakup przez Stena Real Estate biurowca Studio B w Warszawie za 86 mln euro od dewelopera Skanska, choć stało się to w II kwartale. W III kwartale łączna wartość inwestycji na rynku biurowym wyniosła 199 mln euro – 77 proc. wszystkich zakupów w sektorze odbyła się w Warszawie.

W nieruchomościach logistyczno-przemysłowych ulokowano 764 mln euro, z czego większość w III kwartale: 470 mln euro. Największa umowa dotyczyła zakupu Diamond Business Parks (trzy nieruchomości: w Warszawie, Strykowie i Gliwicach) przez Greykite za 132 mln euro.

– Aktywizacja widoczna jest na całym rynku nieruchomości komercyjnych, ale największy przełom obserwujemy w segmencie obiektów handlowych. Wartość inwestycji sięgnęła od początku roku 612 mln euro, tylko w III kwartale w obiekty handlowe zainwestowano 115 mln euro, z czego większość w parki handlowe. Na rynku dominują miasta regionalne, w których miała miejsce zdecydowana większość transakcji. Jedynie 7 proc. dotyczyło Warszawy – powiedział Felicki.

Kryzys wysokich stóp

W całym 2023 r. wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła zaledwie 2,1 mld euro – był to wynik najgorszy od 2010 r. Honoru bronił segment magazynowy, który jednak zanotował spadek o 52 proc. względem 2022 r.

Nieruchomości
Lokal usługowy na parterze bloku, czyli ciekawa nisza inwestycyjna
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Nieruchomości
Ekspert Metrohouse: Oczekiwanie na dopłaty może się nie opłacać
Nieruchomości
Dlaczego polskie budynki nie mogą być własnością polskich emerytów?
Nieruchomości
Mieszkanie na wakacje. Zarabiają góry czy morze?
Nieruchomości
Mieszkanie do remontu może być okazją
Nieruchomości
Marcin Krasoń, Otodom Analytics: Odbicie czy „boczniak” w mieszkaniówce?