Około jednej trzeciej wartości przypadnie na living (mieszkania na wynajem, prywatne akademiki) i domy opieki dla seniorów. Z kolei udział nieruchomości logistycznych ma sięgać 20 proc.
Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce, podkreśla, że rynek biurowy na Starym Kontynencie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
– Ostatnie miesiące przyniosły ożywienie na rynku biurowym, co przekłada się na wzrost aktywności inwestycyjnej – podkreśla Paczuski. – Zmiany w sposobie pracy, które wymusiła pandemia, wyznaczyły kierunki rozwoju branży. Ostatnie 1,5 roku pozwoliło wykształcić efektywne modele pracy i wskazać potrzeby, jakim powinno odpowiadać nowoczesne biuro nie tylko w czasie pandemii, ale również długoterminowo. Powinno to pozwolić ustabilizować sytuację na rynku, budując silne podstawy na kolejne lata – dodaje.
Ekspert wskazuje, że pierwsze symptomy powracających dobrych nastrojów inwestorów finansowych w Polsce są już widoczne, co potwierdzają wstępne szacunki wartości transakcji w trzecim kwartale br., czyli ponad 1,2 mld euro. Paczuski podkreśla, że moment zmniejszenia aktywności inwestorów zagranicznych nad Wisłą wykorzystują gracze z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Udział rodzimego kapitału w transakcjach jest tradycyjnie śladowy.
Sytuację miało poprawić przyjęcie przepisów o polskich REIT-ach, ale prace są na razie w zawieszeniu. ar