Bitcoin i spółka w odwrocie. Wsparcie pilnie poszukiwane

Bitcoin ma za sobą jeden z najgorszych tygodni w tym roku, a początek nowego nie wróży nic dobrego.

Publikacja: 25.06.2024 08:22

Od dwóch tygodni bitcoin zmaga się ze skutkami odpływu pieniędzy z funduszy ETF

Od dwóch tygodni bitcoin zmaga się ze skutkami odpływu pieniędzy z funduszy ETF

Foto: Bloomberg

W poniedziałek najważniejsza waluta cyfrowa straciła ponad 8 proc. osuwając się do poziomu 58,528 tys. dolarów.

Od dwóch tygodni bitcoin zmaga się ze skutkami odpływu pieniędzy z funduszy ETF, które na rynku amerykańskim zaczęły zwój żywot w drugiej dekadzie stycznia tego roku i wiele sobie po nich inwestorzy obiecywali.

Bycze pozycje pod nóż

W poniedziałek w ciągu 12 godzin inwestorzy zlikwidowali bycze pozycje na kryptowalutach o wartości ponad 210 milionów dolarów, wskazują dane zebrane przez firmę Coinglass, monitorującą rynek aktywów cyfrowych.

W ciągu siedmiu dni - do minionej niedzieli - indeks 100 najważniejszych walut cyfrowych stracił około 5 proc. i był najbardziej stromy zjazd od kwietnia tego roku, wskazują dane agencji Bloomberg.

Czytaj więcej

Niedźwiedzie na rynku kryptowalut poczynają sobie coraz odważniej

Obawy przed silniejszą wyprzedażą bitcoina i spółki wzrosły po tym jak zarządca japońskiej giełdy walut cyfrowych Mt. Gox zapowiedział, że w lipcu zacznie wypłacać bitcoiny poszkodowanym inwestorom w wyniku hakerskiego ataku ponad dziesięć lat temu

- Wydaje się, że w reakcji na zapowiedź Mt Gox niektórzy uczestnicy rynku zajmują krótkie pozycje - wskazuje Stefan Haemisch, szef tradingu w OSL SG Pte

Sygnał ostrzegawczy dla ryzykownych aktywów

Pęknięcia na rynku walut cyfrowych pogłębiają się też na skutek wątpliwości co do polityki amerykańskiego banku centralnego. Niektórzy analitycy ostrzegają, że odwrót inwestorów z tego rynku jest sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich ryzykownych aktywów.

Obecna dynamika rynku kryptowalut charakteryzuje się niską zmiennością, wrażliwymi obrotami i niezbilansowanymi księgami zleceń, kiedy ceny zaczynają się poruszać ku krawędziom kanału - twierdzi David Lawant, szef działu analiz w FalconX.

Czytaj więcej

Bitcoin pogłębia spadki, ale w średnim terminie nadal tkwi w trendzie bocznym

Gdzie jest wsparcie?

Spadki w niektórych obszarach rynku kryptowalut są szczególnie znaczące: serie tygodniowych spadków ethera czy solany są najdłuższe odpowiednio od minionego roku i 2022 roku .

A przecież towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują się, do uruchomienia pierwszych w USA funduszy bezpośrednio inwestujących w ether, drugą co do rangi walutę cyfrową. Z kolei solana jeszcze nie tak dawno była faworytem wielu graczy na tym rynku.

Bitcoin , który w marcu ustanowił rekord na poziomie 73,798 tys. dolarów, w tym kwartale przegrywa z akcjami, obligacjami i złotem.

Obecnie 200-dniowa średnia ruchoma w okolicach 57,500 tys. USD stanowi możliwe wsparcie dla kursu bitcoina, wskazuje Tony Sycamore, analityk IG Australia.

Kryptowaluty
Bitcoin powyżej 68 tys. dolarów, bycze nastroje w branży kryptowalut
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Kryptowaluty
Bitcoin zyskuje
Kryptowaluty
Bitcoin nie jest bohaterem tego rajdu kryptowalut. Lawina debiutów
Kryptowaluty
100 miliardów dolarów nielegalnych funduszy zalało rynek stablecoinów
Kryptowaluty
Bitcoin pod presją sprzedających. Gdzie można szukać poziomów do odbicia w górę?
Kryptowaluty
Bitcoin musi się uporać z klątwą 200-dniowej średniej