Musk pozwany za manipulowanie kryptowalutą i miliardowe straty

Miliarder Elon Musk, właściciel m.in. Tesli i Twittera, został pozwany przez grupę inwestorów. Oskarżają go oni o insider trading oraz manipulowanie kursem dogecoina, czyli jednej z najpopularniejszych kryptowalut.

Publikacja: 02.06.2023 12:21

Musk w ramach manipulowania kursem miał m.in. w kwietniu 2023 r. czasowo zmienić logo Twittera na wi

Musk w ramach manipulowania kursem miał m.in. w kwietniu 2023 r. czasowo zmienić logo Twittera na wizerunek psa rasy shiba inu, będący symbolem dogecoina

Foto: Bloomberg

Pozew zbiorowy został złożony przeciwko Muskowi w sądzie federalnym na Manhattanie. Pokrzywdzeni inwestorzy twierdzą, że stracili łącznie miliardy dolarów na manipulacjach rynkowych Muska. Oskarżają go o to, że za pomocą tweetów, wypowiedzi publicznych oraz opłaconych influencerów podbijał kurs dogecoina.

Czytaj więcej

Elon Musk znowu liderem rankingu miliarderów

Przyczyniło się to bardzo mocno do wypromowania tej kryptowaluty. W ciągu dwóch lat zyskała ona aż 36 tys. procent wobec dolara, a później jej kurs się załamał (o ile w szczycie z maja 2021 r. za 1 dogecoina płacono blisko 40 centów, to w piątek kosztował on nieco ponad 7 centów). Musk w ramach manipulowania kursem miał m.in. w kwietniu 2023 r. czasowo zmienić logo Twittera na wizerunek psa rasy shiba inu, będący symbolem dogecoina. W dniu, w którym doszło do tej zmiany, kryptowaluta zdrożała aż o 30 proc. Inwestorzy uznali to bowiem za sugestię, że Musk wprowadzi na Twittera mechanizm płatności w dogecoinach. Musk wykorzystał tę zwyżkę, by sprzedać dogecoiny warte 124 mln dolarów.

Alex Spiro, prawnik Elona Muska, nie skomentował tego pozwu.

Dogecoin początkowo był kryptowalutą stworzoną jako internetowy żart. Jego "żartobliwy" charakter miało podkreślać logo z psem rasy shiba inu (znanym w "polskim internecie" jako często występujący w memach piesek). Obecnie jest jednak jedną z najpopularniejszych wirtualnych walut. Jego kapitalizacja przekracza 10 mld dolarów, co daje ósme miejsce na liście kryptowalut o największej wartości rynkowej. Do zdobycia popularności przez dogecoina mocno przyczyniły się działania Elona Muska, który często zamieszczał na Twitterze memy na jego temat i hasła takie jak "Dogecoin na Księżyc!".

Czytaj więcej

Tesla sprzedała 75 proc. bitcoinów. To nie werdykt, zapewnia Elon Musk
Kryptowaluty
Polacy boją się kryptowalut. Co piąty inwestor ofiarą oszustwa
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Kryptowaluty
Polacy boją się kryptowalut, ale i tak inwestują. Co piąty padł ofiarą oszustwa
Kryptowaluty
Bitcoin wraca do szeregu. Znowu ramię w ramię z akcjami?
Kryptowaluty
Tokeny odzyskane po bankructwie giełdy FTX wstrząsnęły rynkiem
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Kryptowaluty
20 lat więzienia dla prawej ręki królowej kryptowalut
Kryptowaluty
Nieliczna grupa kryptomiliarderów