Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Musimy szybciej i skuteczniej eliminować systemy promocyjne typu piramida. Propagowanie ich to nieuczciwa praktyka rynkowa naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Będziemy walczyć z działaniami osób, które zachęcają do inwestowania i udziału w takich „projektach" – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. To ważny krok na drodze do eliminacji finansowych patologii w naszym kraju. Na start urząd zajął się jednym z najbardziej znanych naganiaczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tajemniczy twórca bitcoina, czyli osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, mogłaby obecnie zająć 11. miejsce w rankingu globalnych miliarderów „Forbesa”. Jego majątek sięgał w poniedziałek 128,9 mld USD. Stał się on większy od majątku Michaela Della, prezesa firmy Dell Technologies, dysponującego aktywami wartymi 125,3 mld USD.
Duży popyt ze strony ETF-ów przyczynił się do tego, że notowania najpopularniejszej kryptowaluty przebiły poziom 123 tys. dolarów. Wzrostom wyraźnie sprzyja to, że Kongres USA wziął się do prac nad ustawami, które uczynią regulacje jaśniejszymi.
Notowania bitcoina przebiły poziom 120 tys. dolarów i ustanowiły nowy rekord. Pomogły w tym duże napływy do bitcoinowych ETF-ów.
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.