Niepewność dotyczy jednak skali cięcia. Przez ostatnie tygodnie prawdopodobieństwo większej skali obniżki wahało się od 10 do niemal 100 proc. w zależności od bieżącej sytuacji oraz napływających danych.
W poniedziałkowy poranek inwestorzy wyceniali prawdopodobieństwo cięcia o 50 pkt baz. na ponad 45 proc. Amerykańskie dwulatki są kwotowane blisko 3,55 proc. i jest to najniższy poziom od ponad dwóch lat. Jednocześnie rośnie spread między papierami dziesięcio- a dwuletnimi. Na początku września wrócił powyżej zera po raz pierwszy od lipca 2022 roku. Cała amerykańska krzywa rentowności przesuwa się w dół, przy czym największe spadki dotyczą papierów z krótkiego końca.
Środowe wystąpienie prezesa Powella będzie kluczowe także ze względu na prognozowaną ścieżkę stóp procentowych w tym i przyszłym roku. Rynki zapoznają się również z odświeżonym zestawem prognoz ekonomicznych Rezerwy Federalnej oraz oczekiwaniami poszczególnych członków Fed dotyczących przyszłych stóp zilustrowane na tzw. wykresie kropkowym (ang. dot plot).
Obecnie rynek wycenia obniżki stóp przez FOMC w sumie o 100–125 pkt baz. do końca tego roku oraz kolejne 125–150 pkt baz. w 2025 roku. Luzowanie polityki pieniężnej powinno wspierać notowania obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych, ale także na pozostałych rynkach.