Słabe nastroje zarówno na rynku walutowym jak i kapitałowym znalazły swoje odzwierciedlenie na wykresie US Dolar Index, który znajduje się na najniższym poziomie od 2002 roku.
Na silną deprecjację dolara na początku miesiąca wpływ miało złożenie w czasie niekorzystnych dla gospodarki USA wydarzeń. Najważniejsze to doniesienia o coraz słabszych danych z rynku nieruchomości oraz silne umocnienie japońskiego jena które spowodowało znaczny wzrost awersji do ryzyka. Silniejszy jen powoduje także, że finansowane tą walutą inwestycje tzw. carry trade stają się coraz mniej opłacalne. Konsekwencją tego jest przenoszenie kapitałów w bezpieczne instrumenty, takie jak amerykańskie obligacje, co widoczne było w spadającyh rentownościach tych papierów (z 5,21% do 4,75%). Notowania EUR/USD były więc silnie powiązane z kursem japońskiej waluty.
Początek miesiąca przyniósł także niekorzystny dla dolara odczyt indeksu wydatków konsumenckich PCE Core równy 1,9% r/r. Jest to wynik poniżej celu FED (2% ). Taki rezultat zmniejszył prawdopodobieństwo na podniesie stóp procentowych, coraz głośniej zaczęto mówić o rychłych cięciach kosztu pieniądza. Obecnie stopa bazowa w USA wynosi niezmiennie 5,25 %.
Wydarzeniem które było w lipcu najczęściej komentowane było, jednak spowolnienie w sektorze nieruchomości. Już początek lipca przyniósł zapowiedzi słabych wyników supermarketów z artykułami wyposażenia wnętrz, Home Depot i Sears oraz zasygnalizowanie przez agencję S&P możliwości obniżenia ratingu dla wartych 12 mld USD obligacji hipotecznych. Kolejne dni przyniosły najsłabszy w historii odczyt indeksu nastrojów na rynku nieruchomości NAHB (24 pkt.) wobec prognozowanych 27. Nienajlepsze były także dane nt. nowych budów (1,467 mln) i wydanych pozwoleń (1,406 mln). Pod koniec miesiąca poznaliśmy jeszcze wielkość sprzedaży domów na rynku wtórnym która okazała się jeszcze niższa niż w czerwcu i wyniosła 5,75 mln . Na rynku pierwotnym dane także były słabsze od prognoz i wyniosły 834 tys. wobec oczekiwanych 895 tys.
Tak zła sytuacja w sektorze nieruchomości budzi coraz większe obawy. Niepokoi w szczególności jej wpływ na całość gospodarki USA. Zagrożenie upłynnieniem aktywów spółki AHM, inwestującej w kredyty o lepszych perspektywach niż te z segmentu sub-prime, wzmogło spekulacje o rozlaniu się kryzysu po innych sektorach gospodarki, zaś bankructwa zagranicznych (m.in.australijskiego) funduszy inwesujących na tym rynku oraz negatywny wpływ sytuacji w budowlance USA na wyniki niemieckich banków potwierdził prognozy, że problemy z Ameryki przełożą się na lekkie spowolnienie wzrostu gospodarki globalnej. Jeśli kryzys w nieruchomościach przełożyłby się na pozostałe sektory to mogą na tym ucierpieć także gospodarki innych krajów szczególnie szczególnie tych określanych jako "emerging markets".