Kryzys zadłużeniowy Grecji unaocznił wszystkim, jak duże spustoszenie w finansach publicznych wielu krajów poczynił kryzys finansowy oraz związana z nim recesja. Obecnie, wraz z podnoszeniem się gospodarek z recesji i wchodzeniem w fazę ożywienia, jednym z największych wyzwań staje się przywrócenie średnioterminowej stabilności finansów publicznych. Problem ten dotyczy również naszego kraju. Zastanówmy się więc, w jakiej sytuacji znajdują się polskie finanse publiczne i jakie są perspektywy na najbliższe lata.
[srodtytul]Skąd się bierze dług publiczny[/srodtytul]
Sektor publiczny, podobnie jak gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, podlega tzw. ograniczeniu budżetowemu. Wydatki publiczne muszą być sfinansowane przez dochody publiczne, wzrost bazy monetarnej (kreacja pieniądza) lub zadłużenia. Innymi słowy, jeżeli budżet nie jest zbilansowany, a bank centralny nie finansuje niedoboru przez dodruk pustego pieniądza (wzrost bazy monetarnej), to dochodzi do zwiększenia zadłużenia publicznego. Zmiany relacji długu publicznego do PKB w danym okresie wynikają z: (1) salda pierwotnego budżetu (saldo budżetu pomniejszone o płatności odsetkowe), (2) wysokości odsetek od już istniejącego zadłużenia, (3) wpływu nominalnego PKB (efekt mianownika) oraz (4) dostosowania stanów i przepływów.
Można zatem dokonać dekompozycji zmian relacji długu do PKB na wspomniane czynniki, co przedstawia tabela. Dzięki temu można lepiej zrozumieć czynniki wpływające na kształtowanie się długu publicznego sektora instytucji rządowych i samorządowych w ostatnich latach.
[srodtytul]Polityka fiskalna w ostatnich latach była zbyt ekspansywna[/srodtytul]