Konsolidacja na rynku

Aktualizacja: 06.02.2017 06:01 Publikacja: 14.11.2000 14:31

Atmosfera na zagranicznych parkietach bardzo się ociepliła od wczoraj. Paryż i Frankfurt przodują we wzrostach (po ok. 2%), ale i giełdy naszego regionu notują zwyżki.

Bardzo ważne wnioski płyną z opublikowanego przez EBOiR Raportu o Transformacji. Zauważa się w nim, że średni wzrost gospodarczy w 26 monitorowanych krajach regionu wyniesie w tym roku 4,8% wobec 2,5% w minionym. To najwięcej od upadku muru berlińskiego. Co więcej po raz pierwszy od rozpoczęcia transformacji w krajach postkomunistycznych wzrost PKB objął cały region. Może to wzmóc zainteresowanie całym regionem funduszy zagranicznych, które odważniej zaczną lokować tu kapitał. Raport ten wskazuje na dużą atrakcyjność już nie tylko kilku krajów, ale całego regionu, który rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Na pewno to cieszy, zwłaszcza, że Polska nadal postrzegana jest jako jeden z liderów, choć w kategorii tempa wzrostu PKB została zepchnięta na drugą pozycję przez Rosję (po raz pierwszy od 1989 r.).

Kontrakty na Nasdaq wzrosły o prawie 100 pkt., co zapowiada kolejną bardzo emocjonującą sesję w Stanach. Zauważalne jest tam powolne przesycenie przedłużającym się rozstrzygnięciem wyborów prezydenckich, więc może dziś inwestorzy przystąpią do zakupów.

WIG20 wrócił do poziomu o 0,5% większego, niż na fixingu przy zainteresowaniu kupnem spółek z różnych sektorów. Tworząca się na indeksie po dzisiejszych notowaniach formacja napawa optymizmem co do rozwoju tendencji wzrostowej w najbliższych dniach. A przebicie poprzedniego szczytu przy 1720 pkt. będzie obecnie również pokonaniem linii trendu spadkowego. Zostało do niej tylko, a może aż 80 pkt.

Krzysztof Stępień

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu