Taka bojaźliwość jest zrozumiała, gdyż zbliżamy się do historycznych maksimów z roku 2000.W opinii wielu inwestorów rynek będzie rósł dalej, jednak musi przy obecnych poziomach nieco odpocząć. Najważniejszym jednak wydarzeniem jest stały wzrost rentowności obligacji. Wydaje się, że główna przyczyna tego wzrostu, było ograniczenie oczekiwań na obniżki stóp w USA, jednak rentowności rosną także na innych rozwiniętych rynkach. Możliwe, że generalny spadek cen surowców ma z tym z związek, tak samo jak zahamowanie silnych wzrostów wartości aktywów na rynkach wschodzących. Trudno ocenić, czy jest to tylko krótka korekta, czy ceny aktywów będą się korygować w ślad za rosnącymi rentownościami. Możemy jednak stwierdzić, że chwilowo należałoby się wstrzymać ze spekulacją pod rychły powrót do obserwowanych w ostatnich miesiącach trendów.
EUR/PLN
Sytuacja złotego jest w bardzo dużym stopniu związana z tym co obecnie dzieje się na rynkach zagranicznych. Od około 2 tygodni złoty znajduje się pod presją. Początkowo wyglądało to na typową korektę po wielu tygodniach wzrostów, jednak fakt, że w tym samym czasie zaczęły rosnąć rentowności długu na rynkach zagranicznych potwierdza, że nie jest to tylko korekta techniczna. Na dłuższych wykresach widać formację odwrócenia trendu - odwróconą głowę z ramionami, jednak złoty zmaga się z silnymi oporami technicznymi powyżej 3.79. Na wykresie widoczny jest korekcyjny kanał spadkowy w kanale wzrostowym. Obecnie jesteśmy blisko górnej granicy i brak szybkiego odbicia sugeruje wybicie z kanału, ruch powyżej 3.80 i dokończenie formacji odwróconej RGR. Preferujemy otwieranie długich pozycji przy 3.78 z celem na 3.82.
EUR/USD
Korekta na EURUSD rozwija się, jednak wsparcia techniczne, które napotyka kurs są bardzo silne. Kluczowym poziomem jest teraz 1.3440, którego przełamanie powinno wywołać spadek aż do 1.3380. Preferujemy spadki po wybiciu z obecnej formacji trójkąta. Sytuacja na innych rynkach finansowych sprzyja umocnieniu dolara (dług, surowce), dochodzi jeszcze napływ kapitału w związku z dużym wzrostem ilości transakcji przejęć i poszukiwanie wyższych rentowności (obecnie 10-lat daje 4.83%, 20 punktów więcej niż miesiąc temu).