Realizacja zysków na EUR/USD nie jest podyktowana żadnymi fundamentalnymi czynnikami. Jej źródeł należy doszukiwać się tylko i wyłącznie w sytuacji technicznej. We wtorek i środę notowania eurodolara wzrosły o ponad 4 ceny, pokonując szczyt 17 marca br. na wykresie dziennym (1,5714) i zbliżając się do analogicznego szczytu na wykresie godzinowym (1,5864). Krótkoterminowa korekta była więc naturalna.
Presję na realizację zysków ponadto mogły zwiększać obawy przed ewentualną interwencją walutową banków centralnych, mającą na celu osłabić euro w relacji do dolara. Niewątpliwie bliskość rekordu wszech czasów (1,5901), takie obawy może potęgować.
Jest mało prawdopodobne, żeby dzisiejsze spadki przerodziły się w trwalszą zniżkę. Przy ostatnich antydolarowych nastrojach, wymagać to będzie zdecydowanego fundamentalnego wsparcia. Można jednak mieć wątpliwości, czy publikowane po południu ostateczne dane nt. amerykańskiego wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2007 roku (prognoza: 0,6 proc.) oraz tygodniowy raport o ilości noworejestrowanych bezrobotnych w USA (prognoza: 360 tys.), takim wsparciem będą.
Dlatego, jeżeli dziś tylko nic niespodziewanego się nie wydarzy, to najwcześniej odwrócenia tendencji wzrostowej na eurodolarze należy oczekiwać w dniu jutrzejszym. Tym samym dziś kurs EUR/USD może zakończyć korektę i wrócić powyżej poziomu 1,58 dolara.
Marcin R. Kiepas