Kontrakty na ropę naftową brent zniżkują w środę w drugiej połowie sesji o około 0,15 proc. do poziomu 113,8 dol. za baryłkę. Z kolei kontrakty na ropę crude spadają o 0,9 proc. do poziomu 87,9 dol. Ropa wciąż znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym zapoczątkowanym po 8 sierpnia, a dzisiejsza zniżka jest tylko korektą. Kurs surowca zbliżył się do poziomu oporu technicznego, który przebiega wzdłuż kolejno niżej położonych maksimów lokalnych z kwietnia, czerwca i lipca bieżącego roku, stąd kłopoty z kontynuacją wzrostów.

Złoto zniżkuje symbolicznie o 0,4 proc. do poziomu 1828 dol. za uncję. Kruszec znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym zapoczątkowanym 25 sierpnia, kiedy dno znalazła gwałtowna korekta cen złota, która obniżyła kurs o około 200 dol. za uncję.

Inwestorzy poznali liczbę wniosków o kredyt hipoteczny w USA, która spadła w tygodniu zakończonym 26 sierpnia o 9,6 proc., a ostatnio spadła o 2,4 proc. Liczba wniosków spadła najbardziej od stycznia tego roku. Liczba wnioskodawców ubiegających się o refinansowanie kredytu spadła do 77,8 proc. w zeszłym tygodniu z 79,8 proc. tydzień wcześniej. Analitycy oczekują pogorszenia sytuacji w II połowie bieżącego roku. Kontrakty terminowe na S&P500 pozostały obojętne na odczyt i kontynuowały konsolidację pod maksimami sesyjnymi, zwyżkując o 0,9 proc.

Napłynęła również informacja o planowanej w sierpniu liczby zwolnień w USA (raport Challengera), która wzrosła o 47 proc. rok do roku wobec wzrostu o 59,4 proc. w lipcu. Planowane zwolnienia wzrosły od sierpnia 2010 roku do 51.114. Tak duże zmiany wynikają przede wszystkim z cięcia zatrudnienia w instytucjach rządowych. Kontrakty terminowe na Dow Jones lekko wzrosły przed publikacją, ale później wróciły do poziomu sprzed odczytu. Przed godziną 14:00 zyskiwały 0,8 proc.

Narodowy Bank Polski podał średnią oczekiwaną roczną stopę inflacji za rok, która spadła w sierpniu do 4,2 proc. z 4,7 proc. w lipcu. Złoty nie zareagował na publikację NBP - utrzymał poziomy sprzed odczytu, czyli umocnienie o 0,18 proc. względem euro do poziomu 4,1488 oraz osłabienie do franka szwajcarskiego o 0,97 proc. do poziomu 3,5569.