Bańka na innych metalach szlachetnych?
Poza złotem i srebrem od 3 lat w silnym trendzie wzrostowym znajdują się także ceny innych metali szlachetnych m.in. platyny i palladu, w przypadku których nie małą rolę odegrał również popyt inwestycyjny, w wyniku którego wielu inwestorów zgromadziło duże zapasy owych surowców.
W strukturze popytu na platynę dominuje przemysł jubilerski i samochodowy (odpowiadają one za ponad 60% łącznego popytu) i to właśnie one sprzyjały wzrostowi popytu na surowiec w latach 1995 – 2008. Jednakże w wyniku załamaniu w gospodarce światowej w 2008 r. i zapoczątkowaniu przez FED ultra-luźnej polityki, w ciągu ostatnich 36 miesięcy wzrosła silnie rola popytu inwestycyjnego (w okresie 2007-2010 gdy łączny popyt spadł o ponad 1,9 mln uncji, popyt inwestycyjny wzrósł o 2 mln uncji). Namacalnym efektem tego zjawiska jest fakt zgromadzenia prawie 1 mln uncji przez fundusze ETF na całym świecie.
Platynę wydobywa się głównie w RPA i Rosji (ok. 90% całkowitej podaży). Rosnące niemal nieprzerwanie od 10 lat ceny surowca sprzyjają nowym projektom zwiększającym produkcję górniczą oraz coraz skuteczniejszemu odzyskiwaniu platyny z katalizatorów, dzięki czemu rynek w ciągu ostatnich 20 lat okazał się być relatywnie zbilansowany. Łączny deficyt z ostatnich 20 lat wyniósł 1,2 mln uncji, z czego jego największy wzrost przypadł na okres lat 2000 – 2005, gdy silnie wzrósł popyt jubilerski i samochodowy.
Bardzo podobną do platyny strukturą popytu charakteryzuje się jej ważny substytut – pallad. W przypadku tego surowca za ponad 60% łącznego popytu odpowiadają przemysł samochodowy i elektroniczny. Podobnie jak na rynku platyny, w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło znaczenie popytu inwestycyjnego (w latach 2007-2010 odpowiadał on za cały przyrost łącznego popytu na pallad)
Najbardziej dynamiczne zmiany na rynku palladu miały miejsce w latach 1998 – 2001, kiedy w wyniku wzmożonego popytu przemysłowego (okres przed „bańką internetową") i znacznego spadku podaży surowca w Rosji, ceny palladu osiągnęły rekordowe poziomy. Pod względem fundamentalnym ostatnie 30 lat na rynku przyniosło nadwyżkę produkcji nad konsumpcją surowca wielkości 9 mln uncji (przy rocznej podaży w 2010 r. na poziomie 7,3 mln uncji).