Ale studenci, osoby zajmujące się finansami, bankowością i zarządzaniem znajdą w niej multum tematów, dzięki którym poszerzą swoją wiedzę. I nie tylko oni: wiele na lekturze mogą skorzystać również regulatorzy i nadzorcy rynku.
Autorzy dzieła pod redakcją prof. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej – wybitnej specjalistki w dziedzinie bankowości z SGH – w kompleksowy, jednak przystępny sposób prezentują najważniejsze aspekty zarządzania ryzykiem w instytucji finansowej. Pokazują jego istotę i klasyfikację, metody pomiaru i szacowania, międzynarodowe standardy i regulacje nadzorcze (głównie Bazylea II i Bazylea III). Piszą o organizacji procesu zarządzania ryzykiem, prezentują źródła i bazy danych, a także – w szerokim zakresie – metody stosowane do oceny ryzyka.
Układ książki i sposób przekazu materiału jest typowy dla podręczników akademickich. Każdy rozdział kończy się spisem kluczowych haseł i pytaniami kontrolnymi. Studentom, ale i praktykom przydadzą się przykłady zarządzania ryzykiem w uniwersalnym banku średniej wielkości. Podobnie jak praktyczne przykłady technik oraz sposobów ograniczania ryzyka, a przede wszystkim – błędów popełnianych podczas zarządzania nim.
Książkę zamyka rozdział poświęcony zintegrowanej ocenie ryzyka i efektywności działalności banku. Dołączony aneks przedstawia najczęściej wykorzystywane koncepcje wyceny instrumentów finansowych.