Metale szlachetne
Naszym zdaniem przy dużych szansach na utrzymanie się obecnych poziomów rentowności długu w Stanach Zjednoczonych, a nawet sporych szansach na ich dalszy wzrost oraz przy umacniającym się dolarze w kolejnych miesiącach prawdopodobieństwo silnego odbicia cen metali szlachetnych jest bardzo małe. Co więcej, potencjał do dalszych spadków pozostaje cały czas całkiem spory, albowiem w rękach inwestorów instytucjonalnych poprzez fundusze ETF znajduje się cały czas ponad 1700 ton złota i 17 000 ton srebra. O ile szanse na tak silne spadki jakie obserwowaliśmy w I połowie tego roku są nieduże, to trudno znaleźć czynnik, który mógłby dać nadzieję bykom, zwłaszcza, przy spowalniającej gospodarce Państwa Środka i dużych szansach na kolejne wzrosty ceł na importu kruszcu w Indiach.
Metale przemysłowe:
Zapasy większości metali przemysłowych są największe od 7-8 lat, a silniejsze spowolnienie w Chinach jest dopiero przed nami. Zakładając stabilizację popytu na metale na świecie i dalszy silny wzrost ich podaży, który będzie efektem dobiegających właśnie do końca wielu projektów (zwłaszcza w Australii, Mongolii, Chile i wielu krajach afrykańskich), potencjał do dalszego silnego wzrostu zapasów i spadków ich cen wydaje się stosunkowo wysoki. Przestrzeń do spadków cen na poszczególnych rynkach jest tym większa, im większa jest obecna różnica pomiędzy aktualną ceną a krańcowymi kosztami produkcji surowca. Z tej perspektywy cały czas istnieją duże szanse na dalszy spadek cen miedzi (cena: 6700 USD vs. koszty krańcowe 5500 USD). Dużo mniejsze zaś szanse na głębszy spadek mają ceny aluminium (cena: 1700 USD vs. koszty krańcowe: ok. 1650-1800 USD
Surowce rolne
Odmiennie kształtuje się sytuacja na rynkach surowców rolnych. Prognozowane w sezonie 2013/14 zbiory pszenicy, kukurydzy i soi mogą ulec bardzo szybkiej zmianie z powodu czynników pogodowy. To zaś przy bardzo niskich zapasach (najniższe od 20 lat) i najniższym od kilku lat poziomie długich spekulacyjnych pozycji netto może wywołać szybkie odbicie cen. Szanse na taki scenariusz wzrosły w ostatnich tygodniach pod wpływem ogromnej ilości opadów w Europie i Stanach Zjednoczonych. spadek cen miedzi (cena: 6700 USD vs. koszty krańcowe 5500 USD). Dużo mniejsze zaś szanse na głębszy spadek mają ceny aluminium (cena: 1700 USD vs. koszty krańcowe: ok. 1650-1800 USD).
Ropa
Przy obecnym konsensusie Bloomberga co do wzrostu w krajach największych konsumentów oraz zakładając wzrost wydobycia w Iranie w przyszłym roku, rynki mogą oczekiwać nadprodukcji na poziomie ok. 0,5 mb/d, co przy elastyczności popytu na ropę w średnim okresie na poziomie ok.. -0,15 dawałoby szanse na spadek cen w okolice 90 dolarów za baryłkę ropy Brent w perspektywie kilku miesięcy. Więcej o sytuacji geopolitycznej i szansach jej wpływu na rynek ropy pisaliśmy przed tygodniem w raporcie surowcowym.