Jak podano w uzasadnieniu, celem projektu ustawy jest usunięcie nadregulacji w zakresie obowiązku rejestracji certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które nie są publicznymi funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, jak również obowiązku posiadania przez takie fundusze agenta emisji. W uzasadnieniu możemy przeczytać też, że obecnie obowiązujący model rejestracji certyfikatów inwestycyjnych niepublicznych FIZ utrudnia realizację celów przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w szczególności w zakresie zapewnienia przejrzystości transakcji finansowych oraz identyfikacji beneficjentów rzeczywistych. Jak czytamy, zmiana modelu rejestracji certyfikatów inwestycyjnych nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo inwestorów – w obowiązującym stanie prawnym Komisja Nadzoru Finansowego posiada bowiem dostęp do danych o emisjach certyfikatów i zdarzeniach korporacyjnych (podział czy łączenie certyfikatów).
Czytaj więcej
Wygląda na to, że w mentalności Polaków krajowy rynek akcji pozostaje nazbyt ryzykowny na tle innych, a z inwestowaniem w fundusze dłużne wiąże się już wystarczająco dużo emocji. Napływów do funduszy polskich akcji jak nie było, tak nie ma.
Efektem wprowadzenia ustawy będzie umożliwienie prowadzenia ewidencji uczestników niepublicznych FIZ-ów przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub powierzenia jej prowadzenia określonemu podmiotowi.„Proponowane zmiany zwiększą przejrzystość i efektywność działania niepublicznych FIZ oraz zmniejszą koszty ich działania” – podano w uzasadnieniu.
Projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 roku. Powyższe propozycje zmian opracowano w ramach projektu „SprawdzamyMY". paan