Uruchomienie notowań kontraktów terminowych na energię elektryczną będzie pierwszym etapem w rozwoju rynku finansowego na Towarowej Giełdzie Energii. W kolejnym kroku zarząd chce wprowadzić do obrotu futures na gaz ziemny. Prawdopodobnie nie nastąpi to jednak szybciej niż pod koniec przyszłego roku. Wcześniej TGE zamierza uzyskać odpowiednie doświadczenie i wolumen obrotów na instrumentach potencjalnie bardziej płynnych, czyli opartych na notowaniach prądu.
Rynek towarowy
Na rynku towarowym TGE obroty gazem ziemnym z fizyczną dostawą ruszyły pod koniec 2012 r. Najpierw uruchomiono notowania instrumentów terminowych, a chwilę później również spotowych. Początkowo obroty były niewielkie. Kamieniem milowym w ich zwiększeniu okazało się uchwalenie i wdrożenie tzw. obliga giełdowego. Na jego mocy zobowiązano Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do sprzedawania dużej części błękitnego paliwa poprzez TGE. W 2014 r. koncern miał sprzedać poprzez giełdę 40 proc. surowca, a od tego roku już 55 proc.
W efekcie obroty na rynku gazu zaczęły systematycznie rosnąć. Wyjątkowo udany był ubiegły rok. Łączny wolumen obrotów gazem wyniósł 111,6 TWh (terawatogodziny), czyli około 10,17 mld m sześc. Dla porównania roczne zużycie w Polsce wynosiło około 16 mld m sześc.
Dynamicznie rosnący handel nad Wisłą spowodował, że w ubiegłym roku TGE zajmowała czołową pozycję wśród europejskich giełd towarowych. Obrót instrumentami na dostawy gazu ziemnego był u nas największy po zrealizowanym na platformie Pegas, czyli joint venture niemieckiej giełdy EEX i francuskiej Powernext. W ubiegłym roku sięgnął na niej 568 TWh. Za TGE znalazły się takie platformy jak austriacka CEGH Gas Exchange (21 TWh) oraz skandynawska Gaspoint Nordic (10 TWh).
Wyjątkowo wysoki poziom giełdowego obrotu gazem w Polsce widać zwłaszcza wtedy, gdy porówna się go do krajowej konsumpcji. W ubiegłym roku handel tym surowcem na TGE stanowił aż 62,6 proc. łącznego zapotrzebowania zgłaszanego przez finalnych odbiorców. Giełdowy obrót dużo mniejszy udział miał w konsumpcji w Danii, Francji, Austrii oraz Niemczech.