Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.09.2016 06:00 Publikacja: 28.09.2016 06:00
Sabina Famirska, radca prawny Wardyński i Wspólnicy
Foto: Archiwum
Prace nad dyrektywą trwały kilka lat i były efektem zmiany podejścia Komisji Europejskiej do egzekwowania prawa konkurencji, w którym większy nacisk kładzie się na egzekwowanie prawa na drodze prywatnoprawnej. Dyrektywa ma w założeniach usprawnić i przyspieszyć uzyskiwanie odszkodowań wynikających z antykonkurencyjnych praktyk, takich jak kartel czy nadużywanie pozycji dominującej.
Uczestnictwo spółki w takiej praktyce ma daleko idące konsekwencje prawne. Najczęściej przytaczaną sankcją jest kara pieniężna nakładana przez organy antymonopolowe, która może wynieść nawet 10 proc. przychodu spółki. Nie mniej istotnym ryzykiem, o którym często się zapomina, są powództwa cywilne o odszkodowanie z tytułu naruszenia prawa konkurencji – czy to w postaci powództw następczych względem postępowania administracyjnego (follow on actions), czy też powództw wytaczanych bez związku z postępowaniem regulatora (stand alone actions). W niejednym przypadku roszczenia cywilnoprawne mogą przewyższać wysokością kary pieniężne, które grożą ze strony organów antymonopolowych. Sprawca deliktu antymonopolowego musi się zatem liczyć z ryzykiem roszczeń ze strony partnerów handlowych lub konsumentów poszkodowanych nielegalną praktyką (np. klientów, którzy musieli zapłacić zawyżoną cenę towaru wskutek kartelu cenowego).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas