Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 14:10 Publikacja: 05.11.2016 08:43
Rafał Sadoch, główny ekonomista, Go Markets Polska Fot.
Foto: Archiwum
Na 10 dni przed wyborami wszystko wydawało się przesądzone. Po trzech wygranych debatach prezydenckich utożsamiana z establishmentem Hillary Clinton wskazywana była na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych pomimo relatywnie niewielkiej przewagi w sondażach.Szanse na wygraną kontrowersyjnego Donalda Trumpa, którego wybór wiąże się z dużą niewiadomą, były niewielkie. Wynikało to głównie ze specyfiki amerykańskiego systemu wyborczego, która dawała kandydatce demokratów zdecydowanie większe szanse na wygraną, niż sugerowały to sondaże. Prezydenta w Stanach Zjednoczonych wybiera się pośrednio. 8 listopada kandydaci obu partii będą walczyć o głosy elektorskie, których liczba dopiero zdecyduje, kto zostanie wyłoniony wolą narodu na nowego prezydenta. Z sondaży wynikało, że tylko w stanach, gdzie Hillary Clinton posiadała ponad 5-proc. przewagę nad Donaldem Trumpem, mogła liczyć łącznie na 272 głosy, a do wygrania wyścigu do Białego Domu potrzeba o dwa mniej. W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas