Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.06.2019 05:00 Publikacja: 29.06.2019 05:00
Jacek Bartosiak Przeszłość jest prologiem Wydawnictwo Zona Zero, Warszawa 2019
Foto: materiały prasowe
Jest to zbiór artykułów, wykładów i wystąpień z lat 2014–2019 tego znanego popularyzatora geopolityki. Większość rozdziałów jest krótka, a treści dosyć przystępne. Bartosiak potrafi w prosty, a zarazem ciekawy sposób przedstawić swoje teorie dotyczące globalnego układu sił. Z pewnymi jego myślami się nie zgadzam (uważam np., że za bardzo przecenia on chiński Nowy Jedwabny Szlak), ale nie mogę mu odmówić wielu trafnych spostrzeżeń. Lektura książki „Przeszłość jest prologiem" była dla mnie ciekawą intelektualną rozrywką. Łatwo jest bowiem sprawdzić, które z prognoz Bartosiaka były trafne, a które chybione.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas