Pierwszy kwartał przyniósł wzrosty na giełdach. Czy główny amerykański indeks S&P 500, zyskując 10 proc., nieco się nie zapędził?
To już piąty kwartał dosyć istotnych wzrostów S&P 500. O ile poprzedni rok mogliśmy tłumaczyć jakimś odreagowaniem słabego 2022 r. i wielkim dostosowaniem monetarnym, o tyle teraz tak dobre zachowanie rynku jest lekkim zaskoczeniem. Wydawało się, że rynki, szczególnie amerykański, będą szukać pewnego odpoczynku. Jak na razie mamy w tym roku zwyżkę już o około 10 proc. Warto mieć świadomość, że jest to wzrost mocno skoncentrowany. Już nie tylko Nvidia, ale i cała tzw. wspaniała siódemka spółek technologicznych zwyżkuje w ramach szumu wokół sztucznej inteligencji. W I kw. spółki te urosły o blisko 30 proc. Gdyby wyłączyć je z S&P 500, to indeks zyskałby około 4 proc., podobnie jak Dow Jones, który jest indeksem reprezentującym szerzej amerykańską gospodarkę.
Co poza sztuczną inteligencją przyciąga inwestorów? Na co muszą uważać?
Poza wspomnianą sztuczną inteligencją ważnym tematem jest też sektor finansowy. W Europie indeks Stoxx Banks w I kw. urósł o około 20 proc., po silnych wzrostach w 2023 r. i to też jest zaskoczenie. Są oczywiście silniejsze aspekty makroekonomiczne, które za tymi wzrostami stoją. Do zwyżek ostatnio dołączyło jeszcze złoto. Ewidentnie widać, że nie ma odejścia od ryzyka, ale jeśli rozmawiamy o perspektywie najbliższych kilku miesięcy, to rynek staje się bardziej wymagający. Nie wiemy, co z obniżkami stóp procentowych. Fed zapowiada, że one się w tym roku pojawią, ale nie spieszy się, testuje rynki do momentu, w którym będą skłonne akceptować wyższe stopy procentowe, bo też nie chce wyzbywać się amunicji do walki z ewentualnym spowolnieniem gospodarczym. Rynki nie są już tanie w zestawieniu z obecnym poziomem stóp, ale też nie są jakoś bardzo drogie, oderwane od realiów. Mamy wybory prezydenckie w USA, jest trochę tych ryzyk. Jesteśmy po silnych wzrostach, więc zalecałbym ostrożność, szczególnie że wyczekiwane ożywienie gospodarcze zdaje się przesuwać w czasie, co też jest związane z polityką monetarną.