Rynkowe stopy jeszcze wyżej. Obligacje pod presją

Najświeższe dane z polskiej gospodarki, a wcześniej zaskakująca decyzja Rady Polityki Pieniężnej, powodują, że analitycy podnoszą swoje prognozy dotyczące tempa zacieśniania polityki monetarnej w kolejnych miesiącach.

Publikacja: 22.04.2022 21:00

Rynkowe stopy jeszcze wyżej. Obligacje pod presją

Foto: Adobestock

Rentowności polskich obligacji skarbowych znalazły się na nowych szczytach. To odpowiedź rynku na ostatnie mocne dane gospodarcze w otoczeniu wysokiej inflacji.

W piątek po południu oprocentowanie papierów dziesięcioletnich sięgało 6,32 proc., a dwuletnich 6,60 proc. W ciągu dnia wskaźniki te były jeszcze wyżej. Przypomnijmy, że w czwartek poznaliśmy szereg danych gospodarczych z Polski, z których część okazała się znacznie lepsza od prognoz. W piątek ekonomiści Banku Pekao zapowiedzieli, że spodziewają się, że na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 1 pkt proc. Oznaczałoby to drugą z rzędu tak dużą podwyżkę i dotarcie stopy referencyjnej do 5,5 proc. Jak wskazali eksperci Banku Pekao, głównymi powodami zmiany prognozy są wyższa ścieżka inflacji w Polsce, silny rynek pracy i utrzymująca się presja płac, a także ciągły brak widocznych sygnałów hamowania rozpędzonej gospodarki.

Z kolei ekonomiści Banku BNP Paribas podwyższyli prognozę stopy referencyjnej NBP z 6,5 do aż 8 proc. Jak wskazali, głównymi powodami tej decyzji jest nakręcanie spirali płacowo-cenowej przy wysokiej aktywności gospodarczej na początku roku i perspektywach luzowania fiskalnego. „Skłoni to naszym zdaniem RPP do jeszcze agresywniejszego zaostrzania parametrów polityki pieniężnej" – podano. Część ekspertów przestrzega jednak przed ryzykiem stagflacji (wysoka inflacja i hamująca gospodarka), a nawet recesji w przyszłym roku (ujemny wzrost gospodarczy).

Czytaj więcej

Rentowności obligacji wyznaczają nowe rekordy

Do czynników lokalnych dochodzą także zewnętrzne – rentowności papierów dziesięcioletnich w USA mocno zbliżyły się do poziomu 3 proc., natomiast analitycy spodziewają się, że Fed na najbliższym posiedzeniu podniesie stopy o 50 pkt baz.

Kontynuacja przeceny polskich obligacji to duży problem uczestników funduszy dłużnych. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku inwestorzy wycofali z nich ponad 10 mld zł, a kwiecień zapewne przyniesie kontynuację przewagi umorzeń. Klientom TFI trudno się dziwić – po ciężkim ubiegłym roku fundusze dłużne do tej pory poniosły straty bliskie zeszłorocznym. Duża grupa funduszy obligacji skarbowych już teraz notuje dwucyfrowe straty. .

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie