Im niższa stopa kapitalizacji, tym więcej warta jest dana nieruchomość. Zarząd Globe Trade Centre poinformował w ostatnim raporcie finansowym, że nieruchomości w Polsce na koniec marca zostały wycenione przy stopach kapitalizacji wynoszących przeciętnie 7,5 proc. W tej grupie znalazły się jednak zarówno obiekty handlowe, jak i biurowe.

Stopę kapitalizacji przyjętą przy wycenie sprzedawanej galerii można w przybliżeniu obliczyć, jeśli pod uwagę weźmie się dane dotyczące jej wartości oraz przychodów z najmu. Powierzchnia najmu Galerii Jurajskiej to 49,4 tys. mkw., z czego na koniec marca wynajęte było 93 proc. Zarząd GTC poinformował, że w okresie styczeń-marzec 2013 r. średnia stawka czynszu w należących do spółki nieruchomościach handlowych w Polsce wyniosła 21 euro  za mkw. GTC jest właścicielem 100 proc. Galerii Jurajskiej i 50 proc. krakowskiej Galerii Kazimierz. Przy założeniu, że średnie czynsze w obydwu galeriach są równe, można szacować, że miesięczne wpływy z wynajmu powierzchni w Galerii Jurajskiej sięgają około 965,4 tys. euro, co dawałoby niespełna 11,6 mln euro rocznie. W księgach GTC Galeria Jurajska na koniec marca została wyceniona na 161 mln euro. Oznacza to, że do jej wyceny przyjęto stopę kapitalizacji wynoszącą około 7,2 proc. Dla porównania w I kwartale stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych w Polsce wyniosły około 6 proc.

Dług związany z Galerią Jurajską na koniec marca przekraczał 105 mln euro. Przy założeniu, że obiekt zostałby sprzedany po cenie równej wartości księgowej, spółce po spłacie kredytu pozostałoby jeszcze około 55 mln euro gotówki.

www.parkiet.com/szkolagieldowa