Wraz ze zmianami w OFE mają wejść w życie (prawdopodobnie od lutego 2014 r.) nowe zasady działania Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), o które pyta nasz czytelnik. Najważniejsze z nich to wprowadzenie zryczałtowanej stawki podatku na poziomie 10 proc. przy wypłacie oszczędności z konta, po osiągnięciu ustawowego wieku 65 lat. Obecnie obowiązują dwie progresywne stawki podatku dochodowego – 18 proc. i 32 proc. Poza tym zasady obliczania rocznego limitu wpłat do IKZE mają zostać znacznie uproszczone. Obecnie jest to 4 proc. rocznego wynagrodzenia brutto. Od przyszłego roku maksymalna wartość wpłat ma być równa dla wszystkich i wynosić 120 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. Kwota rocznego limitu wpłat będzie ogłaszana w „Monitorze Polskim" do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok dokonywania wpłat do IKZE.

Tak naprawdę pierwsze pytanie naszego czytelnika będzie więc nieaktualne – oszczędzający nie będą już samodzielnie obliczać limitu wpłat do IKZE. Niemniej jednak teraz wciąż muszą to robić, dlatego poprosiliśmy Daniela Jurzyka, regionalnego dyrektora sprzedaży w Legg Mason TFI, o odpowiedź. – Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem obliczenia limitu wpłat jest RMUA. Należy zebrać wszystkie druki RMUA za rok 2012, następnie zsumować swoje wpłaty na ubezpieczenie emerytalne (pole „ubezpieczenie emerytalno-rentowe") i pomnożyć to przez 4 proc. Otrzymany wynik da nam limit wpłat na IKZE.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do wszystkich RMUA (np. zgubił część z nich), powinien zwrócić się do swojego pracodawcy (dział kadr lub księgowości) o podanie sumy wszystkich wpłat dokonanych na ubezpieczenie emerytalne w 2012 roku. PIT nie jest dobrym dokumentem do tego celu, ponieważ zawiera informacje o składkach, a nie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe – wyjaśnia Jurzyk. Jego odpowiedź na drugie pytanie brzmi następująco: – Dochód jest podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli korzystamy np. ze zwolnienia lekarskiego, wówczas zmienia się podstawa do wyliczania składki na ubezpieczenie emerytalne i nasze wynagrodzenie staje się niemiarodajne do ustalenia składki na ubezpieczenie emerytalne.

www.parkiet.com/szkolagieldow

a