Kontynuujemy nasz cykl poświęcony wskaźnikowi ROE (skrót od „return on equity", co można tłumaczyć jako rentowność kapitałów własnych). W poprzednich odcinkach omówiliśmy już sposób jego obliczania, podstawową interpretację, a także piramidę DuPonta, łączącą ROE z innymi popularnymi wskaźnikami finansowymi i pozwalającą na bardziej dogłębną analizę fundamentalną spółek. Na tym nie koniec. Ciągle bowiem brakuje nam wyraźnej więzi łączącej ROE bezpośrednio z cenami akcji. Więź taka jak najbardziej istnieje i postaramy się ją tym razem wytłumaczyć.
Zacznijmy od podstawowej zależności pomiędzy poziomem ROE a popularnymi wskaźnikami wyceny znanymi większości inwestorów – cena/zysk (C/Z) oraz cena/wartość księgowa (C/WK). Nie potrzeba zaawansowanej matematyki, by dowieść, że istnieje następująca zależność:
C/WK = ROE x C/Z
Skąd bierze się ten wzór? Wiadomo, że ROE to zysk netto podzielony przez kapitał własny (dla uproszczenia przyjmujemy, że chodzi o kapitał na koniec danego okresu – to pewne odstępstwo od najbardziej zalecanego sposobu obliczania ROE, w którym pod uwagę bierze się średni poziom kapitału z początku i końca danego okresu). Tymczasem kapitał własny to dokładnie to samo, co wartość księgowa. Innymi słowy, ROE = Z/WK. Jeśli w miejsce ROE podstawimy w powyższym wzorze właśnie Z/WK, to otrzymamy: (Z/WK) x (C/Z). Ta formuła skraca się do (1/WK) x (C/1), czyli mamy C/WK. Krótko mówiąc, dowiedliśmy, że ROE jest związany jednoznaczną więzią matematyczną z dwoma najbardziej popularnymi wskaźnikami wyceny.
Wniosek ten wydaje się banalny z matematycznego punktu widzenia, ale niekoniecznie jest równie banalny, jeśli chodzi o interpretację. Powyższa zależność ma daleko idące konsekwencje dla inwestorów, z których nie zawsze w pełni zdajemy sobie sprawę. Poziom wskaźnika C/WK jest dodatnio skorelowany z ROE. Innymi słowy, im bardziej rentowna spółka, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wysoko wyceniana względem wartości księgowej.
Wskaźnik C/WK nie jest jednak zależny wyłącznie od ROE. W grę wchodzi również jak widać C/Z. Innymi słowy, wartość C/WK to efekt swoistego kompromisu między ROE i C/Z. Na powyższym wykresie prezentujemy różne możliwe kombinacje. Przykładowo, jeżeli ROE równa się 10 proc., a C/Z wynosi 10, to C/WK musi równać się 1,0 (jeśli się nie równa, to na pewno wynika to z niespójnych metodologii użytych do obliczania poszczególnych wskaźników). Gdyby C/Z urósł do 15, C/WK musiałby podskoczyć do 1,5. Gdyby zaś C/Z spadł do 5, to C/WK musiałby automatycznie się obniżyć do 0,5. I tak dalej.