Pokażemy, jak wykorzystać platformę MetaTrader do stałego monitorowania rynku bez potrzeby ciągłego wpatrywania się w monitor. Alarmy można oczywiście tworzyć przy użyciu MQL, ale do wysyłania najprostszych sygnałów ostrzegawczych wystarczy nam funkcja wbudowana w platformę. Jak ona działa? Jak ją spersonalizować, by ostrzegała nas odpowiednim dźwiękiem lub wysłaniem e-maila? Odpowiedzi poniżej.
Półautomatyczne rozwiązania
Największą zaletą automatyzacji narzędzi inwestycyjnych jest oszczędność czasu i nerwów. Program sam obserwuje rynek i podejmuje decyzje zgodnie z przekazanymi mu instrukcjami. W opinii analityków zajmujących się programowaniem strategii inwestycyjnych jedną z głównych przyczyn braku zainteresowania takimi usługami jest lęk inwestorów przed oddaniem swoich pieniędzy w „ręce" robota. Rozumiemy te obawy, ale jednocześnie przypominamy, że automatyzacja procesów decyzyjnych nie musi oznaczać całkowitego oddania kontroli algorytmowi. Można skorzystać z rozwiązań półautomatycznych, które tylko wspomagają nasze działania na rynku i ostateczną decyzję co do wejścia lub wyjścia z rynku pozostawiają człowiekowi. Jednym z takich rozwiązań są właśnie alarmy, czyli mechanizmy, które śledzą rynek i przy spełnieniu określonych warunków wysyłają użytkownikowi odpowiedni komunikat – może to być dźwięk lub wiadomość tekstowa. Wyobraźmy sobie inwestora, który gra pod formacje analizy technicznej i na wykresie EUR/PLN zidentyfikował układ głowy i ramion z linią szyi na poziomie 4,3 zł. Spadek kursu poniżej tego pułapu byłby dla tego inwestora sygnałem do wejścia na krótko. Nie chce on jednak ustawiać zlecenia oczekującego, bo chciałby zobaczyć, w jakim stylu owa linia szyi zostanie pokonana. Nie chcąc czekać przed monitorem, inwestor może skorzystać właśnie z funkcji „Alarmy", gdzie możliwe jest zdefiniowanie sygnału ostrzegawczego w zależności od aktualnego poziomu cen. Jak dokładnie należałoby ustawić taki alarm?
Alarmy dźwiękowe
W podstawowym oknie platformy MetaTrader na samym dole znajduje się okno Terminalu, a w nim kilka zakładek, w tym m.in. „Handel", „Dziennik" i właśnie „Alarmy". Aby ustawić alarm, klikamy w tę ostatnią zakładkę, najeżdżamy kursorem na białe pole okna i klikamy prawym przyciskiem myszy. Pojawi się małe „Menu", z którego wybierzemy opcję „Utwórz". Następnie otworzy nam się okno „Edytor alarmów" (patrz obrazek obok), w którym należy zdefiniować podstawowe kryteria wysyłania sygnałów ostrzegawczych. Na początku wybieramy sposób alarmowania – może to być dźwięk, wiadomość e-mail, wiadomość SMS albo wybrany przez nas plik zawierający np. film. Załóżmy, że wybieramy sygnał dźwiękowy. Następnie definiujemy instrument, który będzie monitorowany – trzymajmy się przykładu z EUR/PLN. Możemy też wybrać okres ważności naszego alarmu, czyli zdefiniować datę, po której przekroczeniu narzędzie zostanie całkowicie wyłączone. Najważniejszym kryterium jest jednak warunek. Do wyboru jest pięć opcji: kurs większy lub mniejszy od cen Bid lub Ask oraz dokładny czas. W naszym przykładzie z RGR użylibyśmy warunku: Ask
Alarmy e-mailowe
O ile alarm w formie dźwięku jest dobry, gdy komputer jest w zasięgu naszych uszu, o tyle zupełnie traci sens, gdy się gdzieś oddalamy. Wówczas pomocna może okazać się wiadomość e-mailowa – program wysyła nam informację z sygnałem ostrzegawczym. Treść takiego e-maila tworzymy sami w oknie edytora.
Problemem przy wyborze tej opcji jest jednak to, że MetaTrader nie współpracuje ze wszystkimi serwerami i należy wybrać taki, by dana skrzynka była obsługiwana. Jak to zrobić?